Odkrywczy James Watt i jego wynalazek!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:00
Jakie były kulisy wynalezienia maszyny parowej, czyli urządzenia, które przyśpieszyło świat? Opowiedział nam o tym Marcin Jamkowski, pisarz, dziennikarz i podróżnik, który pojawił się w Zagadkowym Studiu z książką swojego autorstwa "Wielcy odkrywcy".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Passion Travel Fruit

"Wielcy odkrywcy", Marcin Jamkowski, wyd. Dwukropek "Wielcy odkrywcy", Marcin Jamkowski, wyd. Dwukropek

Posłuchaj
98:40 2020_07_12 09_08_43_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Marcin Jamkowski o największych wynalazcach w historii (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

"Wielcy odkrywcy" to sylwetki dwudziestu sześciu eksploratorów oraz historie ich niezwykłych odkryć. Autor wprowadza nas w świat wspaniałych dokonań Krzysztofa Kolumba, Marco Polo czy Vasco da Gamy. Popłyniemy tratwą wraz z Thorem Heyerdahlem, odkryjemy źródła Amazonki razem z Piotrem Chmielińskim i polecimy w kosmos z Jurijem Gagarinem. Wielcy odkrywcy, dowcipnie i pięknie sportretowani przez znakomitego ilustratora Karola Banacha, stanowią początek niezwykłej kolekcji, do której należą także tomy "Wielcy wynalazcy" i "Wielcy naukowcy". Seria Marcina Jamkowskiego została przetłumaczona już na język czeski, a na swoją premierę czekają wydania w języku rosyjskim i chińskim.

Jednym z tytułowych wielkich odkrywców był James Watt, który w 1736 przyczynił się do ulepszenia silnika maszyny parowej, które zaczęto umieszczać w pociągach i statkach, co przyśpieszyło rewolucję przemysłową. Zanim to wszystko się wydarzyło, James był małym chłopcem mieszkającym z rodzicami w szkockim Grenock.

James Watt Foto: jameswatt.scot James Watt Foto: jameswatt.scot

– Był małym urwisem z wieloma fajnymi pomysłami, które jego rodzice nie do końca akceptowali. Kiedyś miał taką koncepcję – kiedy w kuchni zobaczył garnek z gotującą się wodą i podskakującą na nim pokrywką, pomyślał, że skoro ta para może podnieść pokrywkę, to może podniesie coś więcej. Przykrył tę pokrywkę kilkoma kamieniami. Para podrzuciła pokrywkę i kamienie, porozrzucała je po kuchni, zrobiła trochę zamieszania. James się tego przestraszył, ale nie na tyle, żeby nie pomyśleć, że skoro ta para potrafiła podrzucić kamienie, to może dałoby się zrobić coś innego. James wymyślił, żeby zbudować maszynę parową – opowiadał Marcin Jamkowski.

Start zabytkowej maszyny parowej z 1909 roku - kopalnia soli Bochnia/MECHATRONIK CKP

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Marcin Jamkowski (dziennikarz, podróżnik, fotograf, filmowiec), Adam Jarniewski (Polak mieszkający na Grenllandii)
Data emisji:
 12.07.2020
Godzina emisji: 9.08

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Kulinarna historia świata. Czym rozkoszowano się przez wieki?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 10:00
– Na zachowanych malowidłach widać jak podawano faraonowi lub innemu ważnemu urzędnikowi mnóstwo jedzenia. To były głównie ptaki: kaczki, gęsi, bociany. Jadano w tamtych czasach języki bocianie, a także języki flamingów. Te musiało być coś specjalnego, bo te ostatnie jadali Egipcjanie, a później także Grecy i Rzymianie – opowiada Łukasz Modelski, współautor książki "Mała historia kuchni. Dzieje się je"
rozwiń zwiń

Czytaj także

O człowieku, który przedstawił Polakom… keczup!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:00
Tej niedzieli Zagadkowe Studio ponownie odwiedził dziennikarz i historyk Marcin Dobrowolski, a to oznacza kolejną porcję ciekawostek historycznych. Nasz gość opowiedział m.in.… historię sosu pomidorowego przez niektórych nazywanego polskim keczupem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słoniowe opowieści Anny Olej-Kobus

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 11:00
– Ludzie myślą, że słoń z trąbą do góry oznacza szczęście. Faktycznie, kiedy słoń ma podniesioną trąbę, wygląda jakby się uśmiechał. Słonie jednak mają zupełnie inne sposoby porozumiewania się – mówiła podróżniczka, dziennikarka i pisarka Anna Olej-Kobus, która przywitała się z Katarzyną Stoparczyk i wirtualnymi małymi gośćmi Zagadkowego Studia w kilku różnych językach.
rozwiń zwiń