Mikołajowie z różnych stron świata

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 11:15
Okazuje się, że kwestia św. Mikołaja nie jest wcale kwestią prostą i łatwą. W tym przypadku naprawdę "co kraj, to obyczaj". A to oznacza, że czasami wcale nie Mikołaj rozdaje prezenty oraz, tak też się zdarza, nie przybywa z prezentami 6 grudnia!
Brukselski Manneken Pis w stroju św. Mikołaja
Brukselski Manneken Pis w stroju św. MikołajaFoto: Shutterstock/skyfish

niepełnosprawność dziecko lekarz 1200.jpg
Doktor, która uczy dzieci szanować odmienność

– To nie jest tak, że do wszystkich Mikołaj przychodzi 6 grudnia. Ba, nie do wszystkich przychodzi Mikołaj: do niektórych z prezentami przychodzą zupełnie inne postacie – potwierdza Małgorzata Kuniecka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.


Posłuchaj
98:52 2020_12_06 09_07_49_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Jak to jest z tym Mikołajem? (Zagadkowa niedziela/Trójka)

– W różnych krajach św. Mikołaj już przyniósł prezenty. Jednak nie we wszystkich: np. w Holandii dzieci dostały je już wczoraj wieczorem. Z kolei we Włoszech dzieci muszą czekać do 6 stycznia. A co ciekawe, przyniesie je... czarownica Befana – tłumaczy trójkowa ekspertka.

Jak się okazuje, w Holandii św. Mikołaj pojawia się już w połowie listopada! Przypływa z Hiszpanii parowcem. Na pokładzie jest też jego biały koń, na którym jedzie oraz pomocnicy nazywani Czarnymi lub Kolorowymi Piotrusiami. Są to kolorowo ubrane postacie o osmolonych, ciemnych twarzach. I cała ta gromadka zaczyna wielki objazd po kraju, który trwa aż do 5 grudnia.

– W Holandii dzieci śpiewają piosenki dla św. Mikołaja i zostawiają listy z prośbami w powieszonych przy kominku skarpetach. Natomiast sam Mikołaj wraz z pomocnikami sprawdza, które dzieci były grzeczne i rozdaje prezenty, które pojawiają się już wieczorem 5 grudnia – opowiada Małgorzata Kuniecka.


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Małgorzata Kuniecka (Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Patrycja Wróbel (Fundacja Dziecięca Fantazja)
Data emisji: 6.12.2020
Godzina emisji: 9.07, 10.09

pr

Czytaj także

Niezwykłe prezenty, które ucieszą każdego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 13:21
Prezent mikołajkowy nie musi być kupiony. Można przygotować coś samemu. O tym, jak wykonać prezenty, które sprawią dużo radości, opowiedziała w "Czterech porach roku" Magda Kordaszewska z serwisu zabawkowicz.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mam prośbę do Świętego Mikołaja?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:30
Pisząc listy do św. Mikołaja prosimy o upragniony rower, wymarzoną książkę albo wyśniony komputer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność dzieci, które widzą świat inaczej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 10:00
Ma długą brodę, ubiera się w kolorowe szaty i w pewnym sensie jest św. Mikołajem, ponieważ każdego dnia przynosi dzieciom najpiękniejsze prezenty.
rozwiń zwiń