Zwierzęta, które zmieniają historię świata

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 10:15
Kiedy opowiadamy o historii świata, jest to przede wszystkim historia ludzi, którzy ją tworzyli. Tymczasem często równie ważną rolę, a bywa nawet, że ważniejszą, odgrywają zwierzęta. I nie chodzi o słonie bojowe, konie kawaleryjskie czy psy stróżujące, ale o czworonogi, ptaki, a nawet morskie ssaki, które dokonały czynów niezwykłych, można by powiedzieć: zaskakująco ludzkich.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Innalex/Shutterstock

shutterstock_657707956 pustynia sahara 1200.jpg
Pustynie, czyli miejsca poza czasem

Opowieść o gęsiach kapitolińskich, które uratowały Rzym, to legenda. Jednak historia gołębia pocztowego Cher Ami, który poleciał na linię frontu i przekazał wiadomość ratującą życie kilkudziesięciu ludzi jest autentyczna, niedźwiedź Wojtek, który pomagał żołnierzom Andersa i przeszedł z nimi szlak bojowy także istniał naprawdę. A takich zwierząt jest bardzo dużo. Bo im uważniej je obserwujemy, tym bardziej możemy się przekonać, że bywają zaskakująco podobne do ludzi: są inteligentne, odważne, ciekawskie i pełne uczuć.


Posłuchaj
49:52 2021_07_25 09_11_37_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Ludzkie oblicze zwierząt (Zagadkowa niedziela)

– Okazuje się, że dzielimy ze zwierzętami o wiele więcej, niż nam się wydawało, a kolejne badania to udowadniają. Obserwacje udowadniają, że np. odczuwają emocje: miłość i nienawiść – mówi Wojciech Mikołuszko, przyrodnik, dziennikarz naukowy, autor książek dla dzieci. – Dla mnie niezwykle ważna jest owieczka Dolly, która przyszła na świat 25 lat temu, a zmarła sześć lat później. A dlaczego jest taka ważna? Bo to pierwszy ssak w historii, który został sklonowany – tłumaczy. 

– Fakt, że urodziła się Dolly, oznacza, że można sklonować również człowieka, który także przecież jest ssakiem. Tego oczywiście się nie robi, ale z drugiej strony pojawiła się możliwość, dzięki manipulacji genetycznej, leczenie chorób wrodzonych, wobec których dotychczas byliśmy bezradni – wskazuje Trójkowy gość. – Taką chorobą jest np. rdzeniowy zanik mięśni, który powodował, że dzieci umierały w wieku 2-3 lat. Obecnie już mamy leki genowe, dzięki którym te dzieci wracają do zdrowia – dodaje.

Twórca owcy Dolly o pożytkach z klonowania/YouTube Polska Agencja Prasowa


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Wojciech Mikołuszko (przyrodnik, dziennikarz naukowy, autor książek dla dzieci)
Data emisji: 25.07.2021
Godzina emisji: 9.11

pr

Czytaj także

Zwierzęta małe i duże, z daleka i z bliska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 11:15
W programie jak zwykle czeka na wszystkich mnóstwo zagadek, ale też wiele niezwykłych informacji. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt dwie panie opowiedzą wiele ciekawostek o zwierzętach – tych z dalekiej Afryki, ale także tych z naszego podwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goście z lasu. Dzikie zwierzęta coraz chętniej odwiedzają miasta

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 14:00
Żubry, dziki i niedźwiedzie – te dzikie zwierzęta coraz częściej można spotkać w miastach oraz w pobliżu ludzkich osiedli. Plądrują śmietniki, przyprowadzają młode i stanowią zagrożenie dla mieszkańców. Takich spotkań jest coraz więcej. Z czego wynikają? Jak zachować się w takiej sytuacji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie ptaki pod lupą. Trwa obrączkowanie piskląt

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:32
Ptaki kończą już okres lęgowy, a ich pisklęta są coraz większe. Ten czas ornitolodzy wykorzystują do ich obrączkowania. Tak jest np. na 200-hektarowych stawach koło miejscowości Kiszkowo w Wielkopolsce, na chronionych obszarach "Natura 2000". Czemu służy obrączkowanie ptaków i jak trudne jest to zajęcie?
rozwiń zwiń