Międzynarodowe nagrody literackie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 23:00
14 maja zostanie w Warszawie po raz drugi wręczona Międzynarodowa Nagroda im. Zbigniewa Herberta. Pierwszym laureatem był amerykański poeta William Stanley Merwin. Nie jest tajemnicą, kto został wytypowany przez jury Nagrody w 2014 roku. To … amerykański poeta, serbskiego pochodzenia - Charles Simić.
Audio
  • Międzynarodowe nagrody literackie (Magazyn Bardzo Kulturalny/ Trójka)
Międzynarodowe nagrody literackie
Foto: mat. prom.

W ubiegły poniedziałek (10 marca) odbyła się bowiem konferencja prasowa, podczas której mogliśmy byli spotkać największych współczesnych jurorów-pisarzy z różnych stron świata: Lidiję Dimkovską (Macedonia/Słowenia), Edwarda Hirscha (USA), Michaela Krügera (Niemcy), Jarosława Mikołajewskiego (Polska), Agnetę Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania), Tomasa Venclovę (Litwa/USA). Sekretarzem Jury jest Andrzej Franaszek .

Charles
Charles Simić

My, usłyszymy głosy: amerykańskiego poety – profesora – Edwarda Hirscha, litewskiego poety – profesora – Tomasa Venclovy, polskiego poety-dziennikarza – Jarosława Mikołajewskiego oraz sekretarza jury Nagrody – Andrzeja Franaszka . Na konferencji wiersze laureata czytał Andrzej Seweryn . Będzie i u nas jeden wiersz Simica.
20 marca natomiast w Gdańsku zostanie wręczona, przyznawana co dwa lata Nagroda Europejski Poeta Wolności. Uroczystości będzie towarzyszył trzydniowy Festiwal. W tym wydaniu – obszerna zapowiedź tego święta europejskiej poezji. Dyrektorem Festiwalu został w tym roku poeta, laureat Nagrody Kościelskich (z roku 2009) – Tadeusz Dąbrowski . Jurorami EPW są: Anda Rottenberg, Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Krzysztof Pomian - przewodniczący, Andrzej Jagodziński - sekretarz.

My, spotkamy się z Tadeuszem Dąbrowskim i Stanisławem Rośkiem.

/

Tydzień temu i przed tygodniem mówiliśmy o fali festiwali teatralnych. Ona wzbiera, a więc w tym wydaniu, choć tylko w roli intermedium, nie zabraknie akcentu teatralno-festiwalowego. Połączymy się bowiem z dyrektorem PPA i Teatru Muzycznego Capitol – Konradem Imielą. PPA, co prawda – to – nie – festiwal, tylko przegląd, i – nie -  teatralny, tylko – piosenki, ale nazwa jego jest tradycyjna i w tym roku – szczególnie – czeka nas co najmniej jedno wydarzenie teatralne. Mówimy o nim od kilku tygodni czyli o nowej Jelinek , w reżyserii Mai Kleczewskiej, współprodukcji trzech teatrów: Polskiego w Bydgoszczy, Imki i Capitolu. „Cienie. Eurydyka mówi” – spektakl, w którym wystąpi Katarzyna Nosowska. Kto doczytał do tego momentu, dowie się, że mamy niezwykle ekskluzywne zaproszenie dla Państwa na to przedstawienie.

 

/

I jeszcze jeden temat muzyczno-teatralny: krótkie zaproszenie do Teatru Muzycznego w Gdyni na premierę niezwykłego musicalu - "Przygód Sindbada Żeglarza" wg Leśmiana. Spotkamy się z reżyserem - Jarosławem Kilianem .
Zapraszamy do słuchania "Magazynu Bardzo Kulturalnego"  w każdą niedzielę między 19.00 a 20.00,
Baszka Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca.
Za tydzień – w zasadzie bez zmian: o EPW i o początku 34 PPA , ale też więcej o premierze w Teatrze Muzycznym w Gdyni , czyli o "Przygód Sindbada Żeglarza" w reżyserii Jarosława Kiliana .

Czytaj także

"Klątwa - odcinki z czasu beznadziei - don't mess with Jesus" - serial w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 22:50
Tę "sensacyjną" wiadomość podaliśmy już: teatr będzie miał swój serial! Dziś w MBK – w roli głównej zespół, który odpowiada za to wydarzenie: Monika Strzępka – reżyserka, Paweł Demirski – autor scenariusza, Tomasz Karolak – twórca i dyrektor Teatru Imka w Warszawie oraz selekcjoner Niecodziennego festiwalu Polska w Imce – krytyk – Jacek Cieślak. W tym miejscu: "nic dodać, nic odjąć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śpiewaj ogrody". Spotkanie z "muzyczną" powieścią Pawła Huelle (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 21:05
Historia i muzyka, czyli dwie bohaterki powieści "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. 12 lutego spotkaliśmy się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej z autorem. W środę, 12 marca, w "Klubie Trójki" retransmitowaliśmy spotkanie.
rozwiń zwiń