Europejski Poeta Wolności w Gdańsku i "Przygody Sindbada Żeglarza" w Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europejski Poeta Wolności w Gdańsku i "Przygody Sindbada Żeglarza" w Gdyni
Dorta Jagić (P) z Chorwacji została laureatką trzeciej edycji nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności 2014, wręczonej 21 bm. w Gdańsku. Dorta Jagić odebrała pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł. za tom "Kanapa na rynku". Tłumaczka jej wierszy Małgorzata Wierzbicka (L) dostała 10 tys. złFoto: PAP/Jan Dzban

19 marca rozpoczął się, trwający cztery dni, Festiwal towarzyszący ogłoszeniu nazwiska laureata Nagrody prezydenta Gdańska - Europejski Poeta Wolności 2014. Przed tygodniem przedstawiliśmy siedmioro poetów nominowanych do tej Nagrody (z Chorwacji, Szwajcarii, Grecji, Kazachstanu, Estonii, Austrii i Belgii).

Posłuchaj

Europejski Poeta Wolności w Gdańsku i "Przygody Sindbada Żeglarza" w Gdyni (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wszyscy zostali zaproszeni do Gdańska na spotkania prowadzone z nimi i z ich tłumaczami, także nominowanymi. W  programie Festiwalu znalazły się również warsztaty, koncerty, międzynarodowa debata, pokazy poetyckich "klipów" (?), zwiedzanie miasta z przewodnikiem – pisarzem.

Galę EPW – 21 marca - wyreżyserował w Teatrze Wybrzeże Marcin Liber. W tym wydaniu MBK podsumowaliśmy wraz z Anną Czekanowicz, pomysłodawczynią nagrody, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury i z dyrektorem Festiwalu – Tadeuszem Dąbrowskim - gdańskie święto poezji, ciesząc się, że mamy już trzy znaczące międzynarodowe nagrody poetyckie (w ubiegłym roku wręczone zostały po raz pierwszy Nagroda im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagroda im. Zbigniewa Herberta; EPW ogłaszana jest co dwa lata).


22 marca z kolei - w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się pierwsza w tym roku premiera spektaklu wg Bolesława Leśmiana z muzyką Grzegorza Turnaua"Przygody Sindbada Żeglarza". I znów – do tej premiery przygotowywaliśmy się tydzień temu wraz z reżyserem Jarosławem Kilianem, a więc, spotykając się dzisiaj, kontynuujemy temat, rozmawiając o sobotniej premierze z autorem muzyki - Grzegorzem Turnauem.

Wydanie, transmitowane ze studia w Radiu Gdańsk, rozpocznęliśmy – tradycyjnie – "innym" tematem, jednym z największych – prawdopodobnie – wydarzeń teatralnych sezonu. Przygotowania do tej premiery trwały u nas od początku roku, bo to zarazem niezwykła koprodukcja trzech bardzo różnych teatrów w trzech miastach: Polskiego  w Bydgoszczy, Imki w Warszawie i Capitolu we Wrocławiu. Prapremiera odbyła się podczas inauguracji …. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w Teatrze Muzycznym Capitol. Kolejne – w tym tygodniu – w Bydgoszczy oraz w czerwcu – w Imce. "Cienie. Eurydyka mówi" – to spotkanie trzech indywidualności, tworzących w trzech różnych strefach kultury: Elfride Jelinek, Mai Kleczewskiej i Katarzyny Nosowskiej. Spektakl współtworzą naturalnie także: dramaturg – Łukasz Chotkowski - aktorzy Teatru Polskiego, kompozytor i inni znakomici realizatorzy teatralni. O krótką refleksję po obejrzeniu spektaklu poprosiliśmy wicedyrektora Teatru Polskiego (felietonisty teatralnego najpierw) – Pawła Sztarbowskiego. Do premiery powrócimy w najbliższym wydaniu TPK, nadawanym z Wrocławia. To będzie zarazem Międzynarodowy Dzień Teatru.
Takie nagromadzenie wydarzeń!
Zapraszamy do słuchania audycji

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

"Magazyny Bardzo Kulturalnego" na antenie Trójki gości w każdą niedzielę między 19.05 a 20.00.
P.S.
Druga z koprodukcji wspomnianego Teatru Imka w Warszawie (zapowiadaliśmy ją także przed 2 tygodniami) – już po premierach: krakowskiej (Łaźnia Nowa w Nowej Hucie) i warszawskiej. Marzenie twórców spektaklu, by powstał teatralny serial właśnie się spełnia. Za nami pierwszy odcinek "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei EO1: Don’t mess with Jesus". Autor: Paweł Demirski. Reżyseria: Monika Strzępka.


Żrący komentarz do naszej RZECZYWISTOŚCI. Jest, jak  u Moniki i Pawła zazwyczaj: strasznie i śmiesznie, inteligentnie i bezkompromisowo. Cokolwiek napiszę, powinnam raz jeszcze przemyśleć i próbować od nowa. Lepiej o tym jednak porozmawiać, ale najpierw s p r ó b o w a ć zasnąć. A serial/marzenie niech dalej się spełnia. Klątwa, oby nie! Obu dyrektorom: Bartoszowi Szydłowskiemu i Tomaszowi Karolakowi, niezależnie, czy spodoba się spektakl (potem – c.d.) trzeba gratulować odwagi.

 

PS2:
27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Tradycyjnie już z tej okazji Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) udostępni premierowo na stronie www.ninateka.pl szereg spektakli wyreżyserowanych przez osobowości polskiego teatru. Wydarzeniem Międzynarodowego Dnia Teatru będzie internetowa premiera sztuki Sławomira Mrożka „Miłość na Krymie” w niezapomnianej realizacji Jerzego Jarockiego. W tym dniu internauci będą mogli obejrzeć również premierowo „Wiśniowy sad” w reżyserii Izabelli Cywińskiej.  Obchodom święta teatru w NINATECE towarzyszyć będzie temat tygodnia „Lektury audiowizualne”.


Polecane