X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jubileusz Teatru Syrena

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 20:02
Kontynuujemy podsumowania roku 2015, który jest nade wszystko rokiem jubileuszy. W tym wydaniu MBK przypominamy, że 70 lat temu w Łodzi powstał Teatr Syrena. W 1948 roku został przeniesiony do Warszawy.
Audio
  • Jubileusz Teatru Syrena. Gościmy dyrektora Wojciecha Malajkata (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Teatr Syrena
Teatr SyrenaFoto: http://www.teatrsyrena.pl

Gościmy jedenastego dyrektora Syreny – Wojciecha Malajkata.

21 grudnia odbędzie się wieczór urodzinowy w tym teatrze, a niedawno ukazała się książka Katarzyny Suchcickiej - "Wojciech Malajkat. Rozmowy o  życiu i teatrze. O gust walczę". Jest w niej naturalnie rozdział/rozmowa pod tytułem "Syrena już nie w ogonie".

Jest więc okazja zwrócenia uwagi na tę książkę, kolejną z aktorem w roli głównej. Tej jesieni ukazały się bowiem – przypominamy - książki opowiadające na różne sposoby historię naszych współczesnych aktorów: Piotra Fronczewskiego, Jerzego Treli, Macieja Stuhra oraz aktora, który w zasadzie nie uprawia już tego zawodu – Marka Kondrata, a także kolejna, napisana przez Jerzego Stuhra. Staramy się, by wszystkie te książki zostały odnotowane, m.in. w MBK, stanowią bowiem zarazem bardzo interesującą historię naszego teatru, oczywiście – także filmu.

 
W TPK 17/18. grudnia podjęliśmy próbę podsumowania 2015 głównie w teatrze. Nie braliśmy pod uwagę dwóch sobotnich premier, które wszak mogą zmienić pejzaż teatralny tego roku. To: "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu, w reżyserii jednego z najmłodszych polskich reżyserów – Michała Kmiecika oraz "Płatonow" Czechowa w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie w reżyserii gwiazdy rosyjskiego teatru – Konstantina Bogomołova. Z Michałem Kmiecikiem jednak udało nam się połączyć jeszcze przed premierą i słyszymy go w tym wydaniu MBK. Nie zdążyliśmy już posłuchać twórców krakowskiej premiery, ale przypominamy, co m.in. powiedział nam dyrektor Jan Klata, kiedy otwierał swoją "Trylogią" obchody jubileuszu teatru publicznego w Polsce 12 lutego.

"Krakowiacy i górale", fot. Piotr Bedliński "Krakowiacy i górale", fot. Piotr Bedliński

Podsumowując rok, powracamy jeszcze do wydarzeń Roku Tadeusza Kantora, tym razem – za granicą. W Instytucie Adama Mickiewicza odbyło się 17 grudnia spotkanie przedświąteczne, będące okazją do rozmów między innymi na temat Roku Tadeusza Kantora. IAM współorganizował i koordynował wydarzenia tego roku na świecie. Słyszymy wypowiedź Olgi Wysockiej, zastępcy dyrektora Instytutu.

 

A ponieważ koniec w cyklu rocznym oznacza także początek, to spoglądamy także w najbliższą przyszłość. 27 stycznia ukaże się książka Michała Rusinka, przygotowana na 20–lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej. Ta rocznica stanowi pretekst do wspomnień sekretarza Noblistki. W tym wydaniu Magazynu zapowiadamy wraz z Michałem Rusinkiem pojawienie się tej książki, opowiadającej o zdarzeniach, których MBK był przez 20 lat świadkiem.


I – tak – w zasadzie kończymy "robocze" wydania MBK w 2015 roku.

Mediateka na dworcu w Sopocie, czyli Sopoteka. Mediateka na dworcu w Sopocie, czyli Sopoteka.

Będzie P.S. W sobotę (19 grudnia) została otwarta w Sopocie, w nowym budynku dworca,  mediateka i nie możemy nie odnotować faktu pojawienia się tak kulturalnego miejsca w morskiej stolicy Trójki! Dobre wiadomości przekazuje nam vice prezydent miasta – Joanna Cichocka.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Wojciech Malajkat opuszcza trójkowe studio. fot.: Kasia Goleniewska Wojciech Malajkat opuszcza trójkowe studio. fot.: Kasia Goleniewska

 

Za tydzień – między-świąteczne wydanie MBK, z Maciejem Stuhrem – w roli gościa specjalnego. Pretekstem tego spotkania jest naturalnie "Stuhrmówka".

Tymczasem – pięknego Bożego Narodzenia życzymy!

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.12.2015
Godzina emisji: 19.07

Czytaj także

Święto teatru i spotkanie z Piotrem Fronczewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:30
W Trójce świętujemy 250-lecie obchodów istnienia teatru publicznego w Polsce. Na antenie o teatrze (i nie tylko) rozmawiamy z aktorem Piotrem Fronczewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć i dziewczyna". Erotyka czy ciało obce?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 14:20
- Nikogo nie chcemy straszyć, chcemy zabrać widza w niezwykłą opowieść o szkole muzycznej, o rodzinie, o autorytecie - przekonuje w Trójce Ewelina Marciniak, reżyserka spektaklu "Śmierć i dziewczyna".
rozwiń zwiń