Światowy Rok Williama Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 21:21
Dramaturgię wydarzeń 2015 roku budowały liczne jubileusze. 2016 w tej dziedzinie nie będzie gorszy. Ogłaszaliśmy już, że rozpoczyna się rok pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury (170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci) Henryka Sienkiewicza oraz światowy rok najsłynniejszego autora dramatów (37 sztuk) Williama Szekspira (400-lecie śmierci).
Audio
  • Światowy Rok Szekspira i inne wydarzenia kulturalne okiem Barbary Marcinik i jej gości (Magazyn Bardzo Kulturalny/ Trójka)
Stronice z pierwszego wydania dzieł Szekspira
Stronice z pierwszego wydania dzieł Szekspira Foto: Wikimedia Commons

Tym wydaniem MBK otwieramy uroczyście obchody jubileuszu Szekspira. Na początku grudnia odbyło się we Wrocławiu (Targi Dobrych Książek) spotkanie zorganizowane przez Wydawnictwo Dolnośląskie, które wydaje w Polsce międzynarodową serię powieści zainspirowanych przez dramaty autora "Hamleta". Jesienią ukazała się pierwsza książka z tej serii, czyli Janette Winterson "Przepaść czasu" w tłumaczeniu Anny Gralak ("Zimowa opowieść"). W tym roku ukażą się kolejne "przekłady" na język prozy: "Kupiec Wenecki", "Poskromienie złośnicy" oraz "Burza".


O Szekspirze czytanym na nowo przez prozaików i przez twórców teatru rozmawialiśmy z dyrektor wydawnictwa Moniką Kaczmarek, kierownikiem literackim Teatru Polskiego we Wrocławiu Piotrem Rudzkim i aktorem tego teatru Rafałem Kronenbergerem. W tym wydaniu Magazynu retransmitowaliśmy nasze spotkanie. Połączyliśmy się także z dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego profesorem Jerzym Limonem, który opowiedział o planach na rok jubileuszowy swojego teatru.

 
Łączyliśmy się również z Krakowem. Pani Ania Dymna przygotowuje bowiem 500. - jubileuszowe spotkanie w Krakowskim Salonie Poezji (17 stycznia w Teatrze Słowackiego). To jednak nie jedyny powód naszego telefonicznego połączenia. Pani Ania gra w najnowszej premierze Starego Teatru, pani Ania otrzymuje Nagrodę Radia Kraków im. Romany Bobrowskiej, pani Ania gra w "Excentrykach"!!!

 
A w Sopocie? Podobnie jak pierwsze w tym roku wydanie MBK połączył z ostatnim w 2015 roku wydaniem Maciej Stuhr, to wydanie z poprzednim połączyła pani Kasia Figura. Aktorka rozpoczęła właśnie bajkowe spotkania w Herbaciarni Państwowej Galerii Sztuki, czyli w miejscu, z którego transmitowaliśmy wydanie MBK przed tygodniem. Żyjemy w erze linków i my też mamy "swoje linki"!

W drugim więc w tym roku wydaniu MBK: Wrocław – Gdańsk – Kraków – Sopot. Od lat interesujemy się geografią kulturalną, stąd eksponowanie miejsc zdarzeń bardzo kulturalnych.

Zapraszamy do słuchania,

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 10.01.2015
Godzina emisji:
19.05

Czytaj także

Święto teatru i spotkanie z Piotrem Fronczewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:30
W Trójce świętujemy 250-lecie obchodów istnienia teatru publicznego w Polsce. Na antenie o teatrze (i nie tylko) rozmawiamy z aktorem Piotrem Fronczewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kondrat o smaku wina i życia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 20:39
Jesienią ukazało się kilka książek z naszymi aktorami w roli głównej. Jedna z nich została n a p i s a n a przez samego aktora, choć nie jego pierwszemu zawodowi jest poświęcona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek roku - półmetek sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 20:00
Dla teatrów nowy rok oznacza kontynuację, ale jeśli jest on rokiem jubileuszu, w historii teatru rozpoczyna się czas szczególny.
rozwiń zwiń