X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światowy Rok Williama Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 21:21
Dramaturgię wydarzeń 2015 roku budowały liczne jubileusze. 2016 w tej dziedzinie nie będzie gorszy. Ogłaszaliśmy już, że rozpoczyna się rok pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury (170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci) Henryka Sienkiewicza oraz światowy rok najsłynniejszego autora dramatów (37 sztuk) Williama Szekspira (400-lecie śmierci).
Audio
  • Światowy Rok Szekspira i inne wydarzenia kulturalne okiem Barbary Marcinik i jej gości (Magazyn Bardzo Kulturalny/ Trójka)
Stronice z pierwszego wydania dzieł Szekspira
Stronice z pierwszego wydania dzieł Szekspira Foto: Wikimedia Commons

Tym wydaniem MBK otwieramy uroczyście obchody jubileuszu Szekspira. Na początku grudnia odbyło się we Wrocławiu (Targi Dobrych Książek) spotkanie zorganizowane przez Wydawnictwo Dolnośląskie, które wydaje w Polsce międzynarodową serię powieści zainspirowanych przez dramaty autora "Hamleta". Jesienią ukazała się pierwsza książka z tej serii, czyli Janette Winterson "Przepaść czasu" w tłumaczeniu Anny Gralak ("Zimowa opowieść"). W tym roku ukażą się kolejne "przekłady" na język prozy: "Kupiec Wenecki", "Poskromienie złośnicy" oraz "Burza".


O Szekspirze czytanym na nowo przez prozaików i przez twórców teatru rozmawialiśmy z dyrektor wydawnictwa Moniką Kaczmarek, kierownikiem literackim Teatru Polskiego we Wrocławiu Piotrem Rudzkim i aktorem tego teatru Rafałem Kronenbergerem. W tym wydaniu Magazynu retransmitowaliśmy nasze spotkanie. Połączyliśmy się także z dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego profesorem Jerzym Limonem, który opowiedział o planach na rok jubileuszowy swojego teatru.

 
Łączyliśmy się również z Krakowem. Pani Ania Dymna przygotowuje bowiem 500. - jubileuszowe spotkanie w Krakowskim Salonie Poezji (17 stycznia w Teatrze Słowackiego). To jednak nie jedyny powód naszego telefonicznego połączenia. Pani Ania gra w najnowszej premierze Starego Teatru, pani Ania otrzymuje Nagrodę Radia Kraków im. Romany Bobrowskiej, pani Ania gra w "Excentrykach"!!!

 
A w Sopocie? Podobnie jak pierwsze w tym roku wydanie MBK połączył z ostatnim w 2015 roku wydaniem Maciej Stuhr, to wydanie z poprzednim połączyła pani Kasia Figura. Aktorka rozpoczęła właśnie bajkowe spotkania w Herbaciarni Państwowej Galerii Sztuki, czyli w miejscu, z którego transmitowaliśmy wydanie MBK przed tygodniem. Żyjemy w erze linków i my też mamy "swoje linki"!

W drugim więc w tym roku wydaniu MBK: Wrocław – Gdańsk – Kraków – Sopot. Od lat interesujemy się geografią kulturalną, stąd eksponowanie miejsc zdarzeń bardzo kulturalnych.

Zapraszamy do słuchania,

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 10.01.2015
Godzina emisji:
19.05

Czytaj także

Święto teatru i spotkanie z Piotrem Fronczewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 18:30
W Trójce świętujemy 250-lecie obchodów istnienia teatru publicznego w Polsce. Na antenie o teatrze (i nie tylko) rozmawiamy z aktorem Piotrem Fronczewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kondrat o smaku wina i życia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 20:39
Jesienią ukazało się kilka książek z naszymi aktorami w roli głównej. Jedna z nich została n a p i s a n a przez samego aktora, choć nie jego pierwszemu zawodowi jest poświęcona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek roku - półmetek sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 20:00
Dla teatrów nowy rok oznacza kontynuację, ale jeśli jest on rokiem jubileuszu, w historii teatru rozpoczyna się czas szczególny.
rozwiń zwiń