X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka pomorska, ale nie tylko lokalna

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 22:00
15 lutego 2019 roku poznaliśmy laureatów III Triennale.
Audio
  • Co oznacza termin "sztuka pomorska"? (Magazyn bardzo kulturalny)
III Triennale Sztuki Pomorskiej.
III Triennale Sztuki Pomorskiej.Foto: mat. prasowe

"Sama idea konkursu zrodziła się po wystawie z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków, kiedy to całe «wnętrze» galerii wypełnione było pracami pomorskich twórców, wtedy to pojawiło się pytanie: a może zrobić kolejny krok w tym kierunku, ukłon w stronę tych, którzy tu tworzą. Najbardziej zasadną formą okazał się konkurs…"  czytamy na stronie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Był rok 2013, kiedy to galeria zorganizowała I Triennale Sztuki Pomorskiej.

Jurorzy  Hanna Wróblewska, Bogusław Deptuła, Cezary Pieczyński i Magdalena Kardasz – oceniali prace w czterech kategoriach: Rysunek/Grafika, Intermedia, Formy Przestrzenne i Malarstwo. Spotykając się w MBK z laureatami, mieliśmy szansę nie tylko przyjrzeć się najnowszej sztuce, powstałej na Pomorzu, ale także odpowiedzieć na pytanie: co oznacza "sztuka pomorska"? Jak ważny jest ów aspekt lokalny i w jakim stopniu "lokalność" jest "przekraczalna". Nazwiska laureatów poprzednich konkursów pomagają odpowiedzieć na to pytanie. Triennale może stać się zarazem pretekstem rozmów nie tylko sztuk wizualnych dotyczących. Dyrektor sopockiej galerii – Zbigniew Buski  podjął nas po raz trzeci przy okazji Triennale. Zaprosił do udziału w spotkaniu także reprezentanta jury – krytyka i historyka sztuki Bogusława Deptułę.

Było to kolejne wydanie specjalne Magazynu, które – mamy nadzieję – zainteresowało zarówno śledzących życie artystyczne na Pomorzu, jak i odbiorców sztuki w innych regionach.

Kazimierz Kutz "Piąta strona świata" Kazimierz Kutz "Piąta strona świata"

Jeden z regionów Śląsk mianowicie – przywołaliśmy, otwierając to wydanie MBK. 16 lutego Kazimierz Kutz (1929-2018) obchodziłby 90. urodziny. Wspomnieliśmy reżysera filmowego i teatralnego, którego twórczość naznaczona była "lokalnością" i trudno wyobrazić sobie sztukę, która w większym stopniu wykraczałaby właśnie poza jej granice.

Kazimierz Kutz (fot. Michał Szalast/PAP) Kazimierz Kutz (fot. Michał Szalast/PAP)

Kazimierz Kutz zadebiutował w roku 2010 powieścią "Piąta strona świata". Miał wtedy 81 lat. Przyjął wówczas nasze zaproszenie do przeczytania pierwszych fragmentów swojej powieści oraz wzruszająco o niej opowiedział nam. I, cytując jego słowa, przypomnieliśmy, że także o Śląsku pisał, ożywiając mowę śląską. Wydawnictwo Znak, publikując powieść Kazimierza Kutza, podjęło próbę włączenia tej lokalnej opowieści do szerszego obiegu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.02.2018 
Godzina emisji: 21.09