X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tym razem: "Jak być kochaną"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 22:15
Przed miesiącem zatytułowaliśmy wydanie MBK: "Jak być kochanym". Tematem Magazynu był bowiem, ukazujący się pod koniec stycznia, tom felietonów Janusza Głowackiego pod tym właśnie tytułem (patrz: MBK z 27 stycznia).
Audio
  • Tym razem: "Jak być kochaną" (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Gabriela Muskała (Felicja) i Adam Szczyszczaj (Nieznajomy) w spektaklu Jak być kochaną
Gabriela Muskała (Felicja) i Adam Szczyszczaj (Nieznajomy) w spektaklu "Jak być kochaną"Foto: Magda Hueckel

Baszka Marcinik i Gabriela Muskała Baszka Marcinik i Gabriela Muskała (fot. Jakub Sadowski)

Nie spodziewaliśmy się wtedy, że niebawem przyjdzie nam sięgnąć po oryginał, czyli opowiadanie Kazimierza Brandysa, i że będziemy mieli okazję przypomnieć, kogo sparafrazował Janusz Głowacki. Słowo "przypomnieć" jest tutaj kluczowe, gdyż autor "Jak być kochaną" należy do pisarzy zapoznanych. Dyrektor Teatru Narodowego postanowił przywrócić go naszej pamięci, zarazem pamięć jest ważnym tematem opowiadania. Jego adaptacja miała swoją premierę w Teatrze Narodowym 1 lutego. Spektakl wyreżyserowała Lena Frankiewicz, a gościem specjalnym premiery była pani Barbara Krafftówna, która zagrała główną rolę w filmowej adaptacji "Jak być kochaną" w reżyserii Wojciecha Hasa… 57 lat temu. Ta sama rola w Teatrze Narodowym została powierzona Gabrieli Muskale. Gabriela Muskała występuje na scenie narodowej gościnnie. Jest aktorką Teatru im. Jaracza w Łodzi, w ubiegłym roku mogliśmy podziwiać ją w głośnym filmie pod tytułem "Fuga", do którego napisała scenariusz oraz w nowym filmie Marka Koterskiego – "7 uczuć". Gabriela Muskała wraz ze swoją siostrą – Moniką – tworzy duet autorski Amanita Muskaria.

Gabriela Muskała (fot. Jakub Sadowski) Gabriela Muskała (fot. Jakub Sadowski)

Tak składa się, że w pozostałych tytułach, na które zwracamy w tym wydaniu uwagę, główną rolę grają kobiety, dodajmy – w sposób szczególny doświadczane przez mężczyzn. Łącząc się ze studiem w Radiu Katowice, rozmawiamy z autorką sztuki, wyreżyserowanej przez Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu – Jolantą Janiczak (współautorem tekstu jest Grzegorz Maria Stępniak) oraz z dyrektorem tego teatru – Jackiem Jabrzykiem. Tytuł premiery – "Dead Girls Wanted". 

Plakat promujący spektakl "Dead Girls Wanted" (mat. prasowe) Plakat promujący spektakl "Dead Girls Wanted" (mat. prasowe)

Plakat promujący spektakl "Thais" (mat. prasowe) Plakat promujący spektakl "Thais" (mat. prasowe)

W PS sygnalizujemy natomiast premierę w Operze Bałtyckiej, zapowiadając zarazem z reżyserującym ten spektakl Romualdem Wiczą-Pokojskim temat pierwszego marcowego wydania MBK. "Thais" – bohaterka opery Masseneta – zamyka to wydanie Magazynu.

Szanowni Panowie! To nie są żarty! Od 101 lat kobiety mają prawa wyborcze, ale nadal wy rządzicie światem. "We shall overcome".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.02.2018 
Godzina emisji: 21.10

Czytaj także

Aktor, na którego czekaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 22:15
Gościem specjalnym "Magazynu bardzo kulturalnego" był Marcin Czarnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A to Polska właśnie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 22:00
Jedna z najsłynniejszych fraz z "Wesela" Wyspiańskiego, która przedostała się do języka naszych kulturalnych rozmów o Polsce, sygnalizuje tematy/wątki, które pojawiły się w drugim lutowym wydaniu MBK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka pomorska, ale nie tylko lokalna

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 22:00
15 lutego 2019 roku poznaliśmy laureatów III Triennale.
rozwiń zwiń