Paryżanin w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 22:00
Urodził się w Bydgoszczy. Dzieciństwo spędził w Toruniu. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz u Nadii Boulanger w Paryżu. W Paryżu zamieszkał w 1981 roku. Przyjął obywatelstwo francuskie. Od lat mieszka w Warszawie. Piotr Moss 13 maja ukończy 70 lat.
Audio
  • Spotkanie z Piotrem Mossem i aktorami grającymi w spektaklu "Łowca" (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Piotr Moss
Piotr MossFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

W tym roku także obchodzi 50-lecie pracy twórczej i jest gościem specjalnym tego wydania MBK. Od lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia oraz z… Trójką.

Piotr Moss i Barbara Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Piotr Moss i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

To nie jest naturalnie nasze pierwsze spotkanie, ale postanowiliśmy przypomnieć pewne fakty z jego twórczego życia spędzanego między Paryżem, Warszawą oraz licznymi miastami Europy, gdzie wykonywane są jego kompozycje. 

fot. Wojciech Dorosz/Polskie RadioAdrian Zaremba i Tomasz Schuchardt (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Plakat spektaklu "Łowca" w Teatrze Ateneum Plakat spektaklu "Łowca" w Teatrze Ateneum

Spośród wielu premier teatralnych wybraliśmy w tym tygodniu "Łowcę", sztukę tajemniczej autorki brytyjskiej Dawn King, którą zrealizował w Teatrze Ateneum w Warszawie młody reżyser (także aktor) Wojciech Urbański. Naszymi gośćmi w studiu byli tuż przed premierą aktorzy: Emilia Komarnicka-Klynstra, Olga Sarzyńska, Tomasz Schuchardt i odtwórca roli tytułowej Adrian Zaremba. Sztuka ta należy do rzadkiego w teatrze gatunku, jakim jest thriller. W klaustrofobicznej przestrzeni Sceny 61 odbywa się seans strachu, strachu przed… osaczającym bohaterów systemem. Czy udało nam się więcej dowiedzieć na temat premiery w Ateneum, od aktorów niechętnych, co oczywiste, do ujawniania szczegółów? "Łowca" – w pierwszej części wydania.


fot. Wojciech Dorosz/Polskie RadioEmilia Komarnicka-Klynstra i Olga Sarzyńska (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Do intrygujących premier majowych, obok sensacyjnego "Borysa Godunowa" w Teatrze Polskim w Warszawie, nad którym z polskimi aktorami pracuje… Peter Stein, należy premiera powstająca w skromnym Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, tetrze, który wszak od lat należy do ciekawszych w Polsce. Remigiusz Brzyk reżyseruje tam "Między ustami, a brzegiem pucharu". Wersję teatralną innej słynnej prozy w Teatrze Słowackiego w Krakowie przygotowuje Wojtek Klemm. Będzie premiera "Lalki". W TR Warszawa z kolei – klasyka dramatu europejskiego – "Woyzeck" w  reżyserii Grzegorza Jaremki. "Tango" natomiast Edwarda Wojtaszka – w Tarnowie, a "Tango – na pełnym morzu" Krzysztofa Babickiego – na Darze Pomorza w Gdyni.

Zaczyna się także sezon wiosennych festiwali. Pierwszy – od jutra już. To 10. Festiwal Between/Pomiędzy w Sopocie, w tym roku pod hasłem "Wyspa". Spotkanie sztuki i humanistyki zakończy się 19 maja, a my dołączymy do niego wraz z TPK z 16 na 17 maja.

Maj po prostu taki jest! Zawsze.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 12.05.2018 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

"Święto niepojęte" i Piotr Fronczewski

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 22:00
Wielkanoc – "Święto niepojęte" – pozostaje tylko… wiara. Taką konkluzją zakończy się nasze spotkanie w specjalnym wydaniu MBK, przygotowanym na Niedzielę Zmartwychwstania 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biała willa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 22:00
W Białej Willi na warszawskim Powiślu, w ogrodzie japońskich wiśni, zaledwie kilka lat temu powstał… najmłodszy wydział Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finał dnia urodzin Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 22:00
Kończy się dzień dwusetnych urodzin twórcy polskiej opery, ale Rok, uchwalony przez Sejm i Senat RP, trwa.
rozwiń zwiń