X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rapsodia Śląska

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 22:00
W przedostatnim sierpniowym 2019 wydaniu MBK – nie mogło być inaczej – dotrzemy na Śląsk.
Audio
  • Nowy projekt Jana A. P. Kaczmarka i spotkanie z Grzegorzem Bralem (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Jan A.P Kaczmarek
Jan A.P KaczmarekFoto: Transatlantyk

"Rapsodia Śląska" to kolejne wydarzenie celebrujące setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego (16/17.08.-24.08.1919). Kolejne, ale niezwykłe, bo jest to multimedialne dzieło Jana A.P. Kaczmarka. Kompozytor stworzył nie po raz pierwszy dużą formę muzyczną, upamiętniającą ważną rocznicę. Wcześniej, przypomnijmy, jego muzyka towarzyszyła m.in. obchodom 25-lecia Solidarności w Gdańsku ("Kantata o Wolności"), 50 rocznicy Poznańskiego Czerwca ("Oratorium 1956"), 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po raz pierwszy jednak zaprezentuje swoje dzieło na stadionie, w dodatku – słynnym Stadionie Śląskim w Chorzowie, 31 sierpnia.

Stadion Śląski Stadion Śląski

"Rapsodia Śląska" to nade wszystko ok. 70-minutowa kompozycja Jana A.P. Kaczmarka, składająca się z trzech części, poświęcona trzem Powstaniom Śląskim. Jak wielki zespół będzie współtworzył to wydarzenie, Jan A.P. Kaczmarek opowiada w tym wydaniu "Magazynu".

"Hamlet" w Teatrze Pieśń Kozła "Hamlet" w Teatrze Pieśń Kozła

Drugim gościem wydania jest Grzegorz Bral – twórca i reżyser wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła. Teatr pokazuje w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim dwa spektakle: "Hamlet – Komentarz" oraz "Pieśni Leara". Tym samym powraca Pieśń Kozła do Gdańska (ostatnio uczestniczył w ubiegłorocznym Festiwalu Szekspirowskim) oraz domyka szekspirowski sierpień w GTS. Przy okazji wspomnimy sukces "Pieśni Leara" na Fringe’u w Edynburgu. W poprzednich wydaniach MBK przywoływaliśmy Festiwal w Edynburgu, goszcząc także laureata – Pawła Szkotaka, twórcę i reżysera Biura Podróży (sierpień jest miesiącem Edinburgh Festival).

"Pieśń Leara" Teatru Pieśń Kozła "Pieśń Leara" Teatru Pieśń Kozła

Wydanie kończy spotkanie z Adamem Nalepą – reżyserem, jednym z trzech kuratorów (obok Adama Orzechowskiego i Romana Pawłowskiego) programu Sopot Non-Fiction. Ten festiwal teatru dokumentalnego odbywa się po raz ósmy. Zakończy go 30 i 31 sierpnia maraton, czyli pokaz efektu warsztatów siedmiu grup, pracujących już w Sopocie. Podczas Sopot Non-Fiction prezentowane są także spektakle, które powstały po poprzednich warsztatach.

André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom

Wydanie otwiera, jak większość wakacyjnych wydań MBK, Andre Hubner-Ochodlo, który zaprasza nas na ostatnią część 26 Sopockiego Lata Teatralnego, czyli na Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. W tym roku Teatr Atelier w Sopocie obchodzi 30-lecie i staraliśmy się towarzyszyć jubileuszowi tego wyjątkowego, choć niewielkiego teatru, który działa tylko w sezonie letnim. Za tydzień – 1 września – zamkniemy wraz z Andre lato 2019 w Atelier, a przed tygodniem w specjalnym wydaniu "Magazynu" transmitowanym z tego teatru, w czasie i po gali Pamiętajmy o Osieckiej, czego nie ujawniliśmy na stronie MBK, gościem – niespodzianką była Magda Umer.

Chorzów więc – Wrocław – Gdańsk – Sopot – to nasza kolejna trasa wakacyjna.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 25.08.2019 
Godzina emisji: 21.07


Czytaj także

Ławka, która mówi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 22:00
Ławka, która mówi… wierszem! To "Zaczytana ławka Brzechwy w Krakowie". Można na niej naturalnie usiąść i przeczytać wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Na straganie". I jest drugą taką w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gombrowicz, Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 22:00
Urodził się 4 sierpnia 1904 roku, Polskę na zawsze opuścił 29 lipca 1939 roku, zmarł we Francji w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku. Nie możemy być obojętni wobec tych rocznic: 115. – urodzin, 80. – wypłynięcia na transatlantyku Chrobry do Ameryki Południowej oraz 50. – śmierci w Vence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szekspir, Szekspir…

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 22:00
I – już po! TPK otwierała serię spotkań z 23. Festiwalu Szekspirowskiego, MBK  – zamyka.
rozwiń zwiń