Nie wszyscy wiedzą, że...

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 17:08
Od Bożego Narodzenia w dni świąteczne mamy szanse oglądać serial TVP o Agnieszce Osieckiej. Jesteśmy patronami tego serialu.
Warszawa, styczeń 1965. Poetka, autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka w swoim mieszkaniu na Saskiej Kępie
Warszawa, styczeń 1965. Poetka, autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka w swoim mieszkaniu na Saskiej KępieFoto: PAP/Erazm Ciołek

To tutaj, przy Myśliwieckiej poetka miała swoje biurko. Z kim Agnieszka Osiecka dzieliła radiowy pokój, o tym zdążymy jeszcze później opowiedzieć, na razie jesteśmy świadkami czasu jej studiów, pierwszych teatralnych wtajemniczeń (STS, Teatr Bim-Bom), jej młodzieńczych fascynacji. 


Posłuchaj
49:45 2021_01_03 17_08_59_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 Agnieszka Osiecka odkrywana wciąż na nowo (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)

 

W MBK spotykamy się po raz pierwszy w 2021 roku. W niedzielny wieczór zostanie pokazany 6. odcinek serialu (będzie ich 13). O tym, jak scenarzyści poradzili sobie z ogromem materiału biograficznego (dziennik, korespondencja, wspomnienia przyjaciół), także przyjdzie jeszcze z nimi porozmawiać. 


Kadr z serialu "Osiecka". Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka oraz Mikołaj Roznerski jako Wojciech Frykowski Foto: mat. promocyjne Kadr z serialu "Osiecka". Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka oraz Mikołaj Roznerski jako Wojciech Frykowski Foto: mat. promocyjne

Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że w serialu jego twórcy porozrzucali różne smaczki, o niektórych rozmawiamy, otwierając rok w MBK, rozpoczynając także cykl dłuższych rozmów o autorce "Okularników", spotkań towarzyszących prezentacji serialu. 


Marcin Januszkiewicz fot. W. Kusiński.jpg
Marcin Januszkiewicz i "Osiecka po męsku". Posłuchaj

Naszymi gośćmi są: Jerzy Satanowski – kompozytor wielu piosenek Agnieszki Osieckiej, kierujący konkursem na ich interpretacje i festiwalem "Pamiętajmy o Osieckiej" oraz... Marcin Januszkiewicz - m.in. śpiewający "po męsku" Osiecką. Mogliśmy dowiedzieć się, co panowie mają wspólnego z serialem.

Historia Agnieszki Osieckiej stanowi ważny rozdział w historii naszego programu, o tym chyba także nie wszyscy wiedzą lub pamiętają. Z Agnieszką Osiecką otwieramy więc rok również w MBK. "Niech żyje bal"!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzą: Barbara Marcinik i Piotr Majewski
Wydawca: Kuba Sadowski 
Data emisji: 3.01.2021 
Godzina emisji: 17.09

Tekst: Barbara Marcinik

Czytaj także

Radiowa Trójka patronuje serialowi TVP "Osiecka", emituje archiwalne koncerty i wywiady z poetką oraz piosenki z jej tekstami

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 13:00
Program 3 Polskiego Radia w grudniu 2020 roku w sposób szczególny prezentował piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej, archiwalne koncerty z jej udziałem oraz wywiady z wybitną poetką, autorką sztuk teatralnych i reżyserką, której życie i twórczość były nierozerwalnie związane z Polskim Radiem i Trójką. Akcja antenowa "Osiecka w Trójce" związana była z premierą serialu "Osiecka", który zadebiutował w TVP 25 grudnia. Program 3 jest patronem medialnym tej produkcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Osiecka i kobiety jej życia - posłuchaj koncertu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 20:00
Był to koncert wyjątkowy - jedyny w historii, który prowadziła Agnieszka Osiecka. Artystka zaprosiła do śpiewania swoich piosenek ulubionych wykonawców. Przypominamy nagranie występu sprzed 27 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Popławska: trudno streścić życie Osieckiej w 13 odcinkach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:30
- Mam nadzieję, że w związku z tym serialem, ludzie sięgną jeszcze raz po książki Agnieszki Osieckiej, po jej twórczość, ale też po książki o niej. To wyjątkowa, pełna sprzeczności postać  - mówi w "Kulturze przy kawie" Magdalena Popławska, z którą rozmawialiśmy o jej roli w nowym serialu TVP "Osiecka". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Rycembel: Agnieszka Osiecka była ptakiem, który doświadczał i przyjmował bardzo wiele

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 13:00
- Te pierwsze odcinki, to jest okres nastoletniej Osieckiej, o którym mamy bardzo mało materiałów. Wiedza o tym, jaka ona była, później pomogła mi w budowaniu postaci - mówiła Eliza Rycembel, wcielająca się w postać młodej Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń