Syrena, Dymna i podziemny świat

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 17:00
Cieszmy się, póki możemy. Muzea, galerie i teatry "odmroziły się" na przekór temu, co na mapach pogody. MBK jest jak barometr i reaguje na to, co się dzieje w sferze go interesującej. I tak, w tym wydaniu zaglądamy zarówno do galerii, jak i do teatru.
Rodzina Adamsów w Teatrze Syrena
"Rodzina Adamsów" w Teatrze SyrenaFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
50:01 2021_02_21 16_07_29_PR3_Magazyn_bardzo_kulturalny.mp3 Kulturalne odmrożenie, wbrew pogodzie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)

 

Krytyk i historyk sztuki Bogusław Deptuła zachęca nas do obejrzenia podziemnego świata po katastrofie ("Rhizopolis"), który stworzyła w warszawskiej Zachęcie Joanna Rajkowska, autorka – dodajmy – jednej z najsłynniejszych instalacji w przestrzeni miasta. Jej prace są kontrowersyjne, ale dzięki temu głośne.

Joanna Rajkowska "Rhizopolis"  Foto: mat. promocyjne Joanna Rajkowska "Rhizopolis" Foto: mat. promocyjne

Teatr, o którym opowiada nasz gość w trójkowym ogrodzie zimowym, to warszawska Syrena. Minęły lata, od kiedy po raz ostatni byliśmy przy Litewskiej 3. Podejmował nas tam podczas trwania swojej kadencji dyrektor Wojciech Malajkat. Co straciliśmy, nie bywając w Syrenie od 2017 roku? O tym mówi dyrektor artystyczny Jacek Mikołajczyk. A co w najbliższej przyszłości w tym teatrze? Świadomi, że planowanie w obecnej sytuacji nie jest rozsądne, marzymy przynajmniej o tym, czego możemy się spodziewać na przykład w marcu. Tytuły – "Rodzina Addamsów" oraz premierowa "Bitwa o tron. Musicalowy talent show" – brzmią elektryzująco.

Anna Dymna w "Trójce pod Księżycem" Foto: Wojciech Dorosz Anna Dymna w "Trójce pod Księżycem" Foto: Wojciech Dorosz

I z teatrem pozostajemy do końca tego wydania, łącząc się w jego finale z… panią Anią Dymną. Nie lata, co prawda, ale miesiące dzielą nas od poprzedniego spotkania z aktorką, której jesteśmy wielbicielami. Dowiadujemy się, jak przeżyła czas od marca 2020, co słychać w Krakowskim Salonie Poezji oraz gratulujemy "Kutza", czyli przyznanej po raz pierwszy nagrody imienia reżysera, który nade wszystko swoimi filmami (choć tworzył również w teatrze) "przywrócił" Śląsk Polsce. Wspominamy także Wiesława Dymnego, gdyż luty jest jego miesiącem: urodził się 25, zmarł 12 lutego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, mając nadzieję, że wraz z ziemią (przed nami roztopy), kultura tej zimy znów nie "zamarznie".

Ponowny tak zimy na trójkowy ogródek Foto: Barbara Marcinik Ponowny atak zimy na trójkowy ogródek Foto: Barbara Marcinik

I już po! Foto: Barbara Marcinik I już po! Foto: Barbara Marcinik

PS. Kartki z kalendarza:

  1. Dzisiaj (21 lutego) mija 10. rocznica śmierci wielkiego pisarza ikon – Jerzego Nowosielskiego.
  2. Jutro lub 1 marca (!) minie 211. rocznica urodzin Fryderyka Chopina.
  3. Wczoraj w Galerii Opera w Warszawie otwarto wystawę prac kolorysty – Jana Cybisa.
  4. A poza tym – nie wypada przypominać, że dzisiaj jest także, ustanowiony przez UNESCO, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Autorzy audycji: Barbara MarcinikPiotr Majewski, Katarzyna Cygler
Data emisji: 21.02.2021
Godzina emisji: 16.07

***

Tekst: Barbara Marcinik

Czytaj także

"Nim wstanie dzień"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 18:30
My już wiemy, że zmierzamy do finału tej historii, a więc – żadnej nadziei. Rok 1964 w serialu "Osiecka", w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy, wyprodukowanym przez Telewizję Polską, już dawno za nami, a to właśnie w tym roku premierę miał film Jerzego Hoffmanna pod tytułem "Prawo i pięść" (scenariusz Józefa Hena na podstawie jego powieści "Toast"), w którym Edmund Fetting śpiewał "Nim wstanie dzień" – balladę Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy. Przy okazji przypominamy, że 30 stycznia minęła 20. rocznica śmierci aktora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Karpiński o pracy nad scenariuszem serialu "Osiecka": nie starałem się niczego upiększać

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 18:30
– Moja znajomość z Agnieszką Osiecką rozpoczęła się, gdy trafiłem do STS-u, gdzie miałem okazję poznać grono wybitnych ludzi, którzy w tym teatrze funkcjonowali, jak również bohaterów serialu "Osiecka" – mówi Maciej Karpiński, współscenarzysta serialu "Osiecka". – Był to główny powód, dla którego podjąłem się pracy nad tą telewizyjną produkcją – dodaje gość Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Drugi raz nie zaproszą nas wcale"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 17:00
I znów żegnamy artystów, tym razem ze świata muzyki: w ostatnim tygodniu odszedł Antoni Kopff oraz Chick Corea. Taka jest kolej rzeczy, a jednak… Agnieszka Osiecka, jak może mało kto, zdawała sobie sprawę z "nieznośnej lekkości bytu".
rozwiń zwiń