MBK z Europejskiego Kongresu Kultury

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 20:49
Ostatni dzień EUROPEJSKIEGO KONGRESU KULTURY we Wrocławiu.
Audio
MBK z Europejskiego Kongresu Kultury

To oznacza, że MBK przypadło w udziale podsumowanie Kongresu, towarzyszących debatom w gronie ministrów kultury wydarzeń artystycznych.

Ponieważ przyglądaliśmy się głównie TRICKSTEROWI, spotkamy się podobnie jak w TPK ( w pierwszą noc EKK) z AGATĄ SIWIAK – kuratorką programu Trickstera oraz dyrektorem Narodowego Instytutu Audiowizualnego – MICHAŁEM MERCZYŃSKIM.

Ciekawi też jesteśmy, co organizatorzy i goście Kongresu z niego „wywiozą”. EKK został wykreowany jako najważniejsze wydarzenie Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Wnioski z Kongresu zobowiązują więc w sposób szczególny, to znaczy – podstawowym zadaniem Kongresu  jest wyjście poza deklaracje, nie poprzestawanie na intencjach.


Jednym z punktów Trickstera jest "Tęczowa Trybuna 2012"

Który z artystów – gości EKK będzie tuż po jego zamknięciu we Wrocławiu, to trudno przewidzieć. Nie planujemy też w tym wydaniu innych tematów, traktując Kongres priorytetowo.

Na początku Magazynu powrócimy na chwilę do wydarzenia, które miało miejsce w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu we wtorek, 7 września - otwarcia przez ministra Bogdana Zdrojewskiego pawilonu artystycznego Olafura Eliassona „MaszynaTwojej Wyobraźni". Fotorelacja zaś na stronie Trójki pod Księżycem.

Zdajemy sobie – oczywiście – sprawę z tego, że rozpoczął się nowy sezon,  a wraz z nim – czas premier.
W aż dwie zaangażowany jest TR. W teatrze Grzegorza Jarzyny Rene Pollesch zrealizował spektakl pod tytułem „Jackson Pollesch”, a sam Grzegorz Jarzyna reżyseruje w Teatrze Narodowym „Nosferatu”. W TN – wcześniej – premiera „Sprawy” wg „Samuela Zborowskiego” w reżyserii Jerzego Jarockiego.


Próba spektaklu JACKSON POLLESCH w reżyserii Rene Pollescha w TR Warszawa.


Początek sezonu oznacza również szczególne nagromadzenie festiwali teatralnych. W październiku to: Prapremiery w Bydgoszczy, Reminiscencje w Krakowie, Konfrontacje w Lublinie oraz Dialog we Wrocławiu, ale na mapie teatralnej pojawia się i nowy festiwa - Festiwal Teatru Nie-Złego, w Legnicy i to już pod koniec września (22-25).

Do usłyszenia na razie z Wrocławia, z Hali Stulecia.

Zapraszamy: Baszka Marcinik, Wojtek Dorosz – wydawca oraz NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY.