Festiwale filmowe. Co przyniesie lipiec?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 11:00
Kinomani planujący tegoroczne urlopy powinni prześledzić kalendarz festiwali filmowych w Polsce. W samym lipcu odbędą się trzy istotne imprezy, a ich oferta w porównaniu z latami ubiegłymi jest jeszcze bardziej interesująca.
Audio
  • Audycja o festiwalach filmowych w Polsce w lipcu 2017 (Trójkowo, filmowo)
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych AnimatorFoto: Piotr Biedliński

W dniach 7-13 lipca odbywa się 10. edycja poznańskiego międzynarodowego festiwalu Animator. Tegorocznym motywem przewodnim jest animacja i polityka. W nawiązaniu do tego hasła odbędą się konferencje i pokazy specjalne. Sam festiwal zakończy się częścią konkursową, która w tym roku nabiera dodatkowego znaczenia. - Od tego roku jesteśmy festiwalem kwalifikującym do Oscarów, tak się zbiegło z jubileuszem - mówi Marcin Giżycki, dyrektor festiwalu.

Z kolei w Sopocie trwa 17. Sopot Film Festival. W dniach 8-16 lipca można będzie zapoznać się na przykład z filmami Rumuńskiej Nowej Fali, czy współczesnym kinem norweskim. Więcej o festiwalu opowiada w audycji Michał Grubman, dyrektor SFF.

Również w Łodzi święto kina. Między 14 a 21 lipca odbywa się Festiwal Transatlantyk. O nowościach w formule i wizycie znakomitych gości można posłuchać w rozmowie z Joanną Łapińską, dyrektorem programowym imprezy.

Odbiegając na chwilę od imprez w Polsce, na festiwalu w Karlovych Varach nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymały wspólnie Jowita Budnik i Eliane Umuhire za role w filmie "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Polską premierę filmu zaplanowano na 22 września.


Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Marcin Giżycki (dyrektor festiwalu Animator), Michał Grubman (dyrektor Sopot Film Festival), Joanna Łapińska (dyrektor programowy Festiwalu Transatlantyk)
Data emisji: 9.07.2017
Godzina emisji: 20.05

ml/mk

Czytaj także

Filmy krótkie i na temat, czyli Short Waves Festival

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 13:14
W połowie marca odbędzie się w Poznaniu kolejna edycja festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves. Jednak by obejrzeć wybrane propozycje festiwalowe, wcale nie trzeba odwiedzać Wielkopolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochłonięci kinem w Augustowie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 07:00
Rolling Stones, Miles Davis i "Deszczowa Piosenka" na jednym festiwalu? Jak się okazuje nie tylko w filmach wszystko jest możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal filmowy z animacją w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 14:00
- Jeśli ktoś chce się zapoznać z tym, co obecnie dzieje się na świecie w dziedzinie filmów animowanych, to ma taką szansę podczas naszego festiwalu - zapewnia Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator".
rozwiń zwiń