45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 15:00
W sobotę wieczorem zakończył się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas uroczystej gali ogłoszono werdykt, rozdano nagrody, wręczono także honorowe Platynowe Lwy za całokształt twórczości.
Zabij to i wyjedź z tego miasta - film M. Wilczyńskiego
Zabij to i wyjedź z tego miasta - film M. WilczyńskiegoFoto: mat prasowe

Złote Lwy  główną nagrodę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

Zabij to i wyjedź z tego miasta (2020) zwiastun PL / GutekFilm

Ponadto nagrodę indywidualną za dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski, który stworzył ścieżkę dźwiękową tego filmu. Jest to intymna opowieść reżysera o niedokończonych rozmowach z rodzicami, o tęsknocie za przyjacielem. Jest to też animowany portret Łodzi, rodzinnego miasta autora  fabrycznego, odpychającego i przyciągającego, a także opowieść o artystach, którzy kształtowali świat dziecięcej wyobraźni oraz wrażliwość. Mariusz Wilczyński nie krył zdumienia z powodu otrzymania wyróżnienia. – Ciężko jest mi zebrać słowa ze wzruszenia  przyznał reżyser.

Posłuchaj
49:24 2020_12_13 14_08_17_PR3_Trojkowo_filmowo.mp3 Ryszard Jaźwiński podsumowuje 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (Trójkowo, filmowo)

 

Andrzej Barański PAP 1200.jpg
Sobota pełna filmowych nagród

Z kolei Srebrnym Lwem uhonorowano producenta filmu "Sweat" Mariusza Włodarskiego i jego reżysera Magnusa von Horna, który otrzymał także nagrodę w kategorii reżyseria. Ponadto "Sweat" zwyciężył w czterech kolejnych kategoriach. Za montaż nagrodzono Agnieszkę Glińską, a aktorka  Aleksandra Konieczna  została uhonorowana w kategorii drugoplanowa rola kobieca. Michał Dymek otrzymał nagrodę w kategorii zdjęcia. Statuetkę za główną rolę kobiecą otrzymała Magdalena Koleśnik. Magnus von Horn, dziękując za nagrodę, zauważył, że za sukcesem obrazu stoi cała zaangażowana w jego produkcję ekipa. Reżyser przyjechał do Polski 16 lat temu i  jak sam mówi  zakochał się w tym kraju.

Sweat (2020) oficjalny zwiastun / GutekFilm

Nagrodę w kategorii debiut reżyserski otrzymał Jan Holoubek. Reżyser został uhonorowany za film "25 lat niewinności". Piotr Trojan, grający w filmie Tomasza Komendę, otrzymał nagrodę za główną rolę męską.

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - Zwiastun PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

W czterech kategoriach zwyciężył film "Magnezja". Za charakteryzację nagrodę otrzymali Agnieszka Hodowana i Waldemar Pokromski, w kategorii kostiumy uhonorowano Dorotę Roqueplo, a za scenografię Marka Warszewskiego. Z kolei Złotego Pazura w kategorii "Inne Spojrzenia" otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Magnezja - teaser PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

W kategorii debiut aktorski laureatem została Zofia Stafiej za rolę w filmie "Jak najdalej stąd". Hania Rani została laureatką nagrody indywidualnej za muzykę stworzoną do tego filmu. Nagrodę ufundowało Polskie Radio, a laureata ogłosiła prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska. Mówiła, że dźwięk i muzyka są nieodłącznymi atrybutami filmu, a dźwięk jest istotą radia. – Serdecznie gratulujemy pianistce, kompozytorce, wokalistce, artystce wyznaczającej światowe trendy  powiedziała Agnieszka Kamińska, przyznając nagrodę. Hania Rani nie kryła zaskoczenia z wyróżnienia. Jak podkreśliła, był to jej pierwszy film pełnometrażowy, do którego napisała muzykę i reżyser Piotr Domalewski podjął olbrzymie ryzyko. Pianistka zapowiedziała również, że nadal będzie starała się rozwijać i pracować nad muzyką, aby ta stawała się jeszcze lepsza i przynosiła więcej emocji. Film "Jak najdalej stąd" został także doceniony za najlepszy scenariusz  nagrodę otrzymał Piotr Domalewski.

Jak najdalej stąd - Zwiastun PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska

W kategorii drugoplanowa rola męska uhonorowano Tomasza Włosoka za rolę w filmie "Jak zostałem gangsterem". Najlepszym Filmem w konkursie Filmów Mikrobudżetowych został "Ostatni Komers". Nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymał film w reżyserii Olgi Bołądź pod tytułem "Alicja i żabka".

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa - oficjalny zwiastun / Kawulski Films

Scenarzyści i reżyserzy filmowi Andrzej Barański i Feliks Falk zostali wyróżnieni Platynowymi Lwami  nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa festiwal odbywał się online. Nie przyznano nagrody publiczności. Dziennikarze przyznają swoją nagrodę w późniejszym terminie.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Mariusz Wilczyński, Magnus von Horn, Maciej Bochniak, Piotr Domalewski, Jan Holoubek (reżyserzy filmów nagrodzonych na 45. FPFF)
Data emisji: 13.12.2020
Godzina emisji: 14.08

Czytaj także

Prezes Polskiego Radia wręczyła nagrodę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 20:20
Hania Rani kompozytorka muzyki do filmu "Jak najdalej stąd" została uhonorowana nagrodą indywidualną za muzykę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyróżnienie wręczyła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń