"Magnezja": czekając na premierę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 17:15
W czasie, w którym możemy oglądać filmy tylko w internecie, czekamy na premiery, jak choćby "Magnezji" Macieja Bochniaka. Ale warto zauważyć obecność online nagradzanych "25 lat niewinności" Jana Holoubka, które jesienią 2020 roku można jeszcze było obejrzeć w kinach.
Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie Magnezja Macieja Bochniaka
Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie "Magnezja" Macieja Bochniaka Foto: Materiały prasowe

zawierucha 1200.jpg
Pandemiczny rok w kinie: podsumowanie. Co zobaczymy w roku 2021?

Warto też czekać na filmy, które jeszcze nie miały swojej premiery. Jednym z nich jest "Magnezja" Macieja Bochniaka, chyba najbardziej wyczekiwany film 2021 roku. Miejmy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli obejrzeć go w kinach, nawet jeśli będzie to projekcja w reżimie pandemicznym, z zachowaniem bezpiecznej odległości między widzami. A jeśli nie – to trafi do dystrybucji online.


Posłuchaj
49:09 2021_01_16 16_07_28_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Co nas czeka w 2021 roku w kinie? (Trójkowo, filmowo)

Skąd pomysł, aby w Polsce nakręcić western, a właściwie – eastern. I to mocno "odjechany"? – Na początku był pomysł na bardzo realistyczny, bardzo agresywny wizualnie film o przemytnikach bimbru na granicy polsko-sowieckiej. Ale już w trakcie pisania scenariusza Maćkowi przyszły do głowy zmiany, które razem przegadaliśmy i w efekcie poszliśmy bardziej w stronę westernu – opowiada Paweł Chorzępa, autor zdjęć do "Magnezji". 

– To jest polskie kino i wschodnie myślenie, ale jednocześnie chcieliśmy puścić do widza oczko, bawić się, że robimy takie polskie Hollywood, oczywiście w dużym cudzysłowie – tłumaczy Paweł Chorzępa. – Stąd np. chwilami zdjęciowe nawiązania do Sergio Leone – wskazuje.

– Jestem ze świata dokumentu i lubię wejść na plan, aby potem "odbić się" od jakiejś myśli i pójść w innym kierunku. Robiąc "Magnezję" chciałem tak samo coś jeszcze zmienić, trochę "porzeźbić". Zresztą po to właśnie Maciek mnie wziął. I myślę, że się udało – podsumowuje autor zdjęć.

Magnezja – teaser PL (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska

W audycji także

  • filmy w sieci – premiera stycznia 2021: "25 lat niewinności" w reżyserii Jana Holoubka, wypowiedzi twórców filmu;
  • Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021, zmiany w sposobie wyłaniania laureatów i terminów głosowania spowodowanych pandemią i zamknięciem kin;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 16.07

pr

Czytaj także

Sobota pełna filmowych nagród

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 17:25
Tak się składa, że 12 grudnia wieczorem zostaną wręczone najważniejsze filmowe nagrody, zarówno polskie, jak i europejskie. Złotymi Lwami oraz Europejskimi Nagrodami Filmowymi zostaną uhonorowani najlepsi twórcy minionego roku. O obu wydarzeniach porozmawia w swoim programie Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idzie nowa energia! Lech Majewski podsumowuje 45. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 17:00
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni należał do młodych twórców. Na 14 filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym, aż 10 należało do reżyserów z tylko jednym lub dwoma filmami w dorobku. – Widzę postęp polskiego kina i to cieszy – komentuje w "Trójkowo, filmowo" autor "Doliny Bogów" i przewodniczący jury Lech Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chłopi" bez polskiego bagażu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 17:15
Trwają prace nad filmową adaptacją "Chłopów", nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta. Premiera filmu jest przewidziana dopiero w roku 2022, gdyż technika realizacji jest pracochłonna: właściwie identyczna, jak ta, którą zastosowano w głośnym, nominowanym do Oscara filmie "Twój Vincent".
rozwiń zwiń