"Na rauszu". Jeden z najważniejszych filmów ostatniego sezonu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 17:20
– "Na rauszu" to film, o którym zostało już powiedziane bardzo wiele. Jego bohaterowie potrafią korzystać z życia i się bawić. Ich głowy zaprzątają też poważne myśli. To bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów europejskich, a nawet światowych, ostatniego sezonu, co potwierdza nagroda za najlepszy europejski film roku, jak również nagroda przyznana reżyserowi i scenarzystom. Obraz wreszcie dostępny jest już także w polskich kinach – mówił Ryszard Jaźwiński. 
Mads Mikkelsen w filmie Na rauszu
Mads Mikkelsen w filmie "Na rauszu"Foto: materiały prasowe

Polska widownia może oglądać "Na rauszu" w kinach. Warto przypomnieć, że tytuł został nagrodzony Oscarem za najlepszy film międzynarodowy.


Posłuchaj
49:15 2021_06_12 16_07_15_PR3_Trojkowo_filmowo.mp3 "Na rauszu". Pochwała życia, czy może przestroga? (Trójkowo, filmowo)

 

"Na rauszu" 

– Sam pomysł Thomasa Vinterberga jest bardzo przewrotny. Film opowiada o grupie nauczycieli, którzy są już trochę wypaleni pracą. Nie mają ani motywacji, ani energii. Pewnego dnia jeden z nich przypomina sobie o teorii, która głosi, że aby ludzie stali się bardziej otwarci na świat, powinni utrzymywać w swoim organizmie pewien stały poziom alkoholu. Oczywiście u każdego jest on trochę inny. Nie chodzi o stan upojenia, ale alkoholu nie może też być zbyt mało. Grupa postanawia wypróbować na sobie tę teorię. Jakie będą tego skutki, można przekonać się w sali kinowej – opowiadała Izabela Wierzbińska, filmoznawca.


Na Rauszu - Zwiastun PL (Official Trailer) / Kino Helios Polska


Dwuznaczność

– Realizacja filmu oraz znakomite role aktorskie robią ogromne wrażenie. To powód, dla którego film został doceniony w wielu miejscach świata – dodał Ryszard Jaźwiński. 

Produkcja kończy się tańcem bohaterów. Zdaniem recenzentów finał interpretować można na wiele sposobów. Widz nie do końca wie, czy oznacza on pochwałę życia, czy ponure memento. Reżyser podaje w wątpliwość, czy życiem należy się bawić, od czasu do czasu wspierając się alkoholem, czy może to przestroga przed szponami, które nawet w dobrych momentach pchają ku temu, co doprowadza do złego. 

NA RAUSZU - recenzja Kino w tubce#256 / Kino w tubce

Ponadto w audycji:

  • rozmowa z Anną Moskal, aktorką wcielającą się jedną z głównych ról w filmie "Wolka" w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona;
  • wywiad z Weroniką Rosati, odtwarzającą dwie postaci w filmie Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta "Śniegu już nigdy nie będzie";
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 13.06.2021
Godzina emisji: 16.07

zch/mk

Czytaj także

Jack London w nowej odsłonie. "Martin Eden" zagościł na kinowych ekranach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:00
Tytułowy bohater filmu "Martin Eden" to postać dobrze znana miłośnikom literatury i kina. Bestsellerowa powieść Jacka Londona doczekała się wielu adaptacji. Najnowsza z nich, przenosi nas w nieco bliższe czasy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śniegu już nigdy nie będzie". Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:12
"Śniegu już nigdy nie będzie", produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zagościła na ekranach kin nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach świata. Jak wyglądały kulisy powstawania filmu? Czego widzowie mogą się po nim spodziewać? W audycji "Trójkowo, filmowo" opowiadali o tym twórcy obrazu. 
rozwiń zwiń