Zupełnie "Inny świat" Danuty Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 16:05
- To opowieść osobista, opowieść o świecie minionym, którego my już nie znamy, o czymś, co pani Danuta przeżyła, dotykała, a czego my nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić - mówi Dorota Kędzierzawska.
Audio
Aktorka Danuta Szaflarska
Aktorka Danuta SzaflarskaFoto: PAP/Paweł Supernak

Dokument "Inny świat" o Danucie Szaflarskiej, wielkiej polskiej aktorce, będzie miał premierę 27 lipca podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart po raz pierwszy o swoim najnowszym filmie opowiadali w "Trójkowo, filmowo". Wiele wskazuje, że obraz jest równie niezwykły jak niezwykła jest jego bohaterka.

Danuta Szaflarska nagrodzona Złotą Kaczką w 2008 roku dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. Znana z filmów "Skarb", "Zakazane piosenki", "Dolina Issy", "Korczak", "Pożegnanie z Marią", "Żółty szalik", "Jeszcze nie wieczór", na deskach TR Warszawa występuje w spektaklu "Między nami dobrze jest". - Film ma 97 minut - dokładnie tyle, ile lat ma pani Danuta Szaflarska - mówi Dorota Kędzierzawska i opowiada jak podczas intensywnych spotkań na planie "Pora umierać" zawsze było jej szkoda, że fantastyczne opowieści pani Danuty właściwie zostają tylko śladem w pamięci, a warto byłoby je utrwalić.

- Trochę się tego bałam, naszej zbyt dużej zażyłości z panią Danutą. To ogromne przeżycie móc wysłuchać i być w pobliżu osoby, która tyle przeżyła i tak przepięknie o tym opowiada i ma taką pogodę ducha - podkreśla reżyserka.
Jak przyznają twórcy w rozmowie z Katarzyną Borowiecką "Inny świat" to obraz robiony klasycznie, pani Danuta w każdej sekundzie filmu jest obecna na ekranie, a magia opowiadania i postaci jest tak duża, że nie warto było podejmować prób i uatrakcyjniać za bardzo tego obrazu zbędnymi "ozdobnikami". - Jest bardzo dużo zdjęć z rodzinnego archiwum, trochę dokumentów, zdjęcia, które udostępniło Narodowe Archiwum Cyfrowe i fragmenty starych filmów - wylicza Dorota Kędzierzawska.

W dalszej części audycji:
- Dwa Brzegi już 28 lipca w Kazimierzu Dolnym - o szczegółach festiwalu Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna tego filmowego przedsięwzięcia opowiadała Katarzynie Borowieckiej;
- premiera lata: w wakacyjnej ofercie dystrybutorów wyszukaliśmy najnowszy film Tony'ego Gatlifa – na premierę "Oburzonych" zapraszała Weronika Adamowska z Against Gravity;
- Marcin Pieńkowski ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty rozpoczął ostatecznie odliczanie do 12. Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, który od czwartku 19 lipca opanuje Wrocław. Do zobaczenia 469 filmów, w tym ponad 220 pełnometrażowych. Marcin Pieńkowski polecał te, których nie można przegapić.
"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godzinie 14.00. Zapraszamy do słuchania.
(ed)

Czytaj także

Polskie akcenty na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 18:00
- Przygotowaliśmy obszerny przegląd produkcji Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. To realizacja ostatniej woli Piotra Łazarkiewicza, który był przyjacielem Romana Gutka i bardzo aktywnym reżyserem tego studia - mówił w Trójce Jan Topolski o tegorocznej odsłonie festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Hoyzonty we Wrocławiu przez cały rok!

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 15:20
Organizator słynnego dolnośląskiego festiwalu przejmuje kino Helios. O planach odświeżenia znakomitych tradycji filmowych Wrocławia Roman Gutek opowiedział w Trójce.
rozwiń zwiń