Muzyczne fuzje Karoliny Kowalczewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 10:00
Muzyka, którą tworzy, łączy w sobie cechy klasyki, jazzu, romantycznych ballad i inspiracji muzyką świata. Zapraszamy na koncert w Trójce.
Karolina Kowalczewska zagrała w Studiu im. Agnieszki Osieckiej
Karolina Kowalczewska zagrała w Studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Andrzej Bołdaniuk

Karolina Kowalczewska wystąpiła w studiu im. Agnieszki Osieckiej w niedzielę (3 maja) o godz. 20.05.

Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. H. Wieniawskiego w Łodzi, następnie Akademię Muzyczną w Katowicach oraz Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Razem z mezzosopranistką Martą Gabryelczak od 2010 roku tworzy duet Assai Lirico Duo. Artystki wykonują zarówno lirykę (przede wszystkim romantyczną), jak i repertuar rozrywkowy. Współpracuje z portugalskim skrzypkiem Nuno Soaresem. Latem 2012 roku koncertowali oni nie tylko w naszym kraju, ale także na scenach portugalskich. Nagrali również płytę z muzyką kameralną N. Paganiniego, F. Beneto, H. Wieniawskiego.

"Chiara" w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

Karolina jest autorką i współwykonawczynią muzyki do filmów biograficznych o artystach: Hugo Arquimedesie - meksykańskim rzeźbiarzu oraz Henryku Płócienniku - grafiku i malarzu. Pianistka skomponowała również muzyczny temat przewodni do spektaklu teatralnego pt. "Cztery sety jazzu" w reżyserii Marka Kasprzyka i Andrzeja Wojciechowskiego. W październiku 2013 roku wystąpiła wraz z meksykańskim gitarzystą Jose Miguelem Carreolą na Festiwalu Jazzowym w Bydgoszczy oraz na finale Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Adi Jazz Festival. W tym przedsięwzięciu partnerowali jej muzycy jazzowi: Mariusz 'Fazi' Mielczarek, Marcin Jahr, Maurizio Rolli. Wykonali najsłynniejsze standardy muzyki jazzowej oraz autorskie kompozycje Karoliny. Koncerty zorganizowane we współpracy z łódzkim Teatrem Muzycznym zostały dwukrotnie wydane na płycie CD (nagrania live), uzyskując pozytywne recenzje w prasie muzycznej.

Działalność koncertowa Karoliny zyskała uznanie wśród czytelników magazynu "Jazz Forum" - artystka nominowana była w kategorii Nowa Nadzieja Jazz Top 2013. Znajdując się w gronie dziewiętnastu najlepszych wykonawców młodego pokolenia, pianistka uplasowała się na czwartym miejscu.

Pierwsza autorska płyta Karoliny Kowalczewskiej - zatytułowana "Chiara" - ukazała się w 2014 roku. Zgodnie z artystyczną wizją autorki, album przynosi między innymi nową wersję "Henry's Song" - ścieżki dźwiękowej z filmu poświęconemu Henrykowi Płóciennikowi - tu w wersji wzbogaconej brzmieniem orkiestry, w aranżacji Leszka Kułakowskiego. To oczywiście nie jedyny atut tego wydawnictwa. Wyróżnia się saksofonista Adam Wendt, zaś tworzona przez Józefa Eliasza i Maurizio Rolliego sekcja rytmiczna tworzy fundament, na którym znakomicie wypadają goście - m.in. saksofoniści Mariusz "Fazi" Mielczarek i Michał Kobojek oraz wokalistka Octavia Kawęcka.

(mat. prasowe)

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: Trójka