R.U.T.A. Radykalny klan muzyczny w Trójce [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:00
Dźwięki proste i szczere aż do krwi - tak najkrócej można scharakteryzować twórczość grupy R.U.T.A., która określa się mianem radykalnego klanu muzycznego.
Koncert grupy R.U.T.A w Trójce
Koncert grupy R.U.T.A w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Muzycy z grupy R.U.T.A. zagrali w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w niedzielę (8.11).

Projekt powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego - założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł "Guma" Gumola (Moskwa), Robert "Robal" Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert "Spięty" Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.

R.U.T.A. - Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii / Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska. Radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów. Krzyk buntu z czeluści świata feudalnego, który przeminął, zmienił oblicze, ale się nie skończył. Sprzeciw wobec kasty panów i społeczeństwa niewolników.

Cztery wieki niedoli, biedy i niewolnictwa zaklęte w pandemonicznych kompozycjach. Dźwięki proste i szczere aż do krwi. Dawne instrumenty, ludowa liryka i uniwersalne przesłanie. Wiecznie aktualne. Wedle druidzkiej zasady "Prawda przeciw światu".

***

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>> a także na stronie Koncert w Trójce>>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(materiały promocyjne Karrot Kommando)

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Trójka