Atom String Quartet gra muzykę Zbigniewa Seiferta

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 20:00
Po trzech latach Atom String Quartet ponownie zaprezentował się na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej. 
Audio
Audio

Nagranie koncertu Atom String Quartet w studiu im. Agnieszki Osieckiej odbyło się 23 października. Emisja na antenie 25 grudnia.

Zaprezentowane zostały utwory z najnowszej płyty zespołu "Seifert", na której znalazły się utwory wybitnego polskiego skrzypka jazzowego – Zbigniewa Seiferta, opracowane przez muzyków kwartetu. 

"Seifert" jest czwartą płytą Atom String Quartet, trzecią studyjną, drugą nagraną w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i pierwszą monograficzną, poświęconą twórczości jednego kompozytora.

– Idea nagrania tego albumu dojrzewała w nas od dawna, jednakże bezpośrednim impulsem był koncert, który zagraliśmy podczas festiwalu IX Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia w Łodzi, w sierpniu 2016 roku. Przygotowaliśmy na tę okazję specjalny program, w całości poświęcony właśnie muzyce Seiferta mówią muzycy kwartetu. 

Atom String Quartet powstał w 2010 roku i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.


Zbigniew Seifert to ikona polskiego jazzu. Twórca oryginalnego, charakterystycznego, rozpoznawalnego i niepowtarzalnego stylu skrzypcowego. Mimo że od jego śmierci minęło już 38 lat, jego kompozycje nadal zachwycają świeżością i oryginalnością – są inspiracją dla wielu muzyków uprawiających muzykę improwizowaną na instrumentach smyczkowych i nie tylko.

Koncert został nagrany dzięki współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

(mat. promocyjne)