TSA i Andrzej Nowak na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 20:00
Niepodrabialne brzmienie gitary zmarłego 4 stycznia Andrzeja Nowaka można było usłyszeć w niedzielny wieczór w Trójce. Zaprezentowaliśmy nagranie koncertu zespołu TSA, który zagrał w studiu im. Agnieszki Osieckiej w 1998 roku. 
TSA na scenie w 1998 roku
TSA na scenie w 1998 rokuFoto: PAP / Stefan Kraszewski

Andrzej Nowak był jednym ze współzałożycieli TSA i podstawowym muzykiem grupy w okresie jej największej świetności. To właśnie z nim w składzie zespół nagrał takie niezapomniane przeboje, jak "51", "Trzy zapałki", "Heavy metal świat", "Kocica" czy "Ty, on, ja". Jego gitarowe solówki ozdabiały albumy "TSA" (1983) i "Heavy Metal World" (1984), zaliczane do klasyki polskiej muzyki rockowej.

W ostatnich dekadach grupa przeżywała duże roszady w składzie, przez pewien czas działały nawet dwa zespoły pod szyldem TSA. Dla wiernych fanów, pamiętających wczesne dokonania opolskiej formacji, Nowak był jednak nieodłącznym ogniwem legendy rodzimego heavy metalu. Gitarzysta brał udział również w nagraniu ostatniej studyjnej płyty TSA, "Proceder" z 2004 roku.

Podczas ubiegłorocznego festiwalu w Jarocinie zespół powrócił na scenę w starym składzie, w którym oprócz Nowaka znaleźli się również: wokalista Marek Piekarczyk, gitarzysta Stefan Machel, perkusista Zbigniew Kraszewski i basista Paweł Mąciwoda. Ten ostatni – od kilkunastu lat grający w grupie Scorpions – był członkiem TSA w latach 1998-1999.

Czytaj także:

Na kolejne koncerty z udziałem Andrzeja Nowaka niestety nie ma już szans. Honorując pamięć zmarłego w wieku 62 lat gitarzysty, Trójka przypomniała jego występ wraz z grupą TSA na scenie im. Agnieszki Osieckiej w 1998 roku.


Posłuchaj
48:36 2022_01_09 19_09_25_PR3_Koncert_w_Trojce.mp3 Archiwalny koncert TSA w Trójce (Koncert w Trójce)

 

***

Na retransmisję koncertu zespołu TSA zaprosiliśmy w niedzielę, 9 stycznia, o godz. 19.05. 

Czytaj także

Jubileuszowy koncert Ankh na scenie Trójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 20:20
Zasłużona dla polskiego rocka progresywnego formacja Ankh w tym roku świętuje 30-lecie działalności. Przy tej okazji zespół wystąpił na Trójkowej scenie w Studio im. Agnieszki Osieckiej z repertuarem zapowiadającym nowy album.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nocti na Trójkowej scenie! Energetyczne gitarowe riffy i nietuzinkowe ballady [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 19:07
Od czasu, gdy grupa Nocti zagrała tego lata na Scenie Debiutów Trójki w Węgorzewie, dużo się zmieniło. Ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana "Nic o miłości". W pierwszą niedzielę grudnia m.in. piosenki z tego albumu mogliśmy usłyszeć na scenie Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrocznie i industrialnie. Hedone na scenie Trójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 20:18
Koncertowy rok 2022 łódzka formacja Hedone rozpoczęła na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej. Zespół Macieja Werka zagrał na Trójkowej scenie rok po swoim powrocie i reaktywacji po 15 latach. 
rozwiń zwiń