Wspomnienie Wojciecha Pokory

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 08:09
W specjalnym wydaniu "Akademii rozrywki" wspominaliśmy wybitnego aktora – Wojciecha Pokorę.
Audio
  • Natalia Grzeszczyk i jej goście wspominają Wojciecha Pokorę (Akademia rozrywki/Trójka)
Warszawa , 06.12.2012.
Warszawa , 06.12.2012.Foto: TVP/Ireneusz Sobieszczuk

Wojciech Pokora zmarł 4 lutego po długiej chorobie. Pozostawił po sobie wiele wyśmienitych kreacji filmowych, teatralnych, telewizyjnych i kabaretowych, mnóstwo utworów muzycznych, ale przede wszystkim moc pięknych wspomnień. Natalia Grzeszczyk i jej goście wspominali znakomitego aktora.

– Z kolegą Jerzym Turkiem ukończyliśmy technikum budowy silników samolotowych. Przez prawie dwa lata pracowaliśmy na Żeraniu, gdzie pod patronatem Teatru Powszechnego stworzono z pracowników grupę artystyczną, obsługującą wszelkiego rodzaju święta. Taka musiała być wówczas moda. Aktorzy z tego teatru zwrócili się do mnie i Jurka, abyśmy spróbowali zdać egzamin do szkoły dramatycznej i udało się – opowiada w nagraniu archiwalnym o początku swojej kariery Wojciech Pokora.

Alina Janowska PAP 1200.jpg
Trójkowe wspomnienie Aliny Janowskiej

Wspomnieniami związanymi z Wojciechem Pokorą podzielili się ze słuchaczami Trójki jego przyjaciele ze sceny. – Był niezastąpionym aktorem. W nowym pokoleniu do tej pory nie pojawiła się taka osobowość. Potrafił z kamienną twarzą wywołać serdeczny śmiech u publiczności. Osobowość, talent i dokładność. Niezwykły partner, który myślał za siebie i za innych – wspominała Barbara Krafftówna.

Wtórował jej Jerzy Bończak. – Znaliśmy się z Wojtkiem czterdzieści lat. Spotkaliśmy się chyba podczas jego debiutu reżyserskiego w Teatrze Rozmaitości. Nasza współpraca układała się rewelacyjnie. Nie przypuszczałem, że będzie to moment, który zwiąże nas na bardzo długie lata pracy zawodowej. Spotkaliśmy się w "Karierze Nikodema Dyzmy", filmach Barei. Potem ja zająłem się reżyserią i, tak jak wcześniej ja pracowałem pod jego batutą, tak on zaczął pod moją. To, co nie pozwoli mi o nim nigdy zapomnieć, to to, że wszystkiego, co potrafię jako aktor, nauczyłem się od niego. Warto dodać, że mimo wszystko, niezwykle łatwo było go zagotować na scenie – opowiadał.

Wojciech Pokora współpracował również z Olgą Lipińską. – Był wybitnym talentem komediowym. Miał niezwykle "sieriozną" twarz i przez to był ogromnie komiczny. Wrzucałam go w takie nieprawdopodobne sytuacje, z których musiał się jakoś wykaraskać. Miał ogromny wdzięk, taką miękkość w sposobie bycia. Prywatnie był skromnym i spokojnym człowiekiem, ale był to przecież wybitny aktor. Nie miał za to w sobie ani grama celebryctwa – mówiła reżyserka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi: 
Natalia Grzeszczyk
Goście: 
Barbara Krafftówna (aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka), Olga Lipińska (reżyserka, scenarzystka telewizyjna i satyryczka), Jerzy Bończak (aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny)
Data audycji:
9.02.2018
Godzina emisji: 13.09

ml/mk

Czytaj także

Wspominamy tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:04
Przez całą środę wspominaliśmy ważne postaci życia społecznego, kulturalnego oraz sportowego, które zmarły w ostatnim roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość Stanisława Grzesiuka bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 11:30
W roku 100. rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka, równo 55 lat po jego śmierci, wydawnictwo Prószyński i Spółka wznawia wszystkie jego książki, które uzupełnione będą m.in. o fragmenty, wycięte wcześniej przez cenzurę i samego autora.
rozwiń zwiń