Mówiąc brzydko, taka jest rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 20:51
Niektórzy muzycy Kumki Olik wciąż nie mają matury, ale artystyczny egzamin dojrzałości zdali już dawno temu.
Audio

Kumka Olik, rockowy kwartet z Mogilna, ma na koncie już 2 płyty – w tym przyjętą bardzo dobrze "Podobno nie ma już Francji" Od 2009 roku zagrali ponad 50 koncertów. Ich piosenka "Niepoprawnie kolorowych snów" została użyta w klipie promującym Poznań. Grupa wygrała też plebiscyt "Teraz Najlepsi" magazynu "Teraz Rock" za rok 2010. Jak na zespół, którego wokalista, Mateusz Holak, zdaje za kilka miesięcy maturę, a reszta członków zbliża się do dwudziestki, to naprawdę sporo osiągnięć.

W trójkowej "Prywatnej Kolekcji" gościła sekcja rytmiczna zespołu – perkusista Max Psuja i brat wokalisty, basista Kuba Holak. Mimo że, jak twierdzą muzycy, z polską sceną niezależną jest coraz lepiej, zdecydowali zaprezentować nagrania wyłącznie artystów zagranicznych. "Czemu Kumki Olik nie ma w komercyjnych rozgłośniach?" – dziwili się słuchacze "Prywatnej Kolekcji", wysyłający maile do audycji. Kuba Holak tłumaczy: – Mówiąc brzydko, taka jest "kapitalistyczna rzeczywistość". Są ludzie, którzy chcą po prostu posłuchać czegoś do śniadania albo podczas jazdy samochodem. Natomiast stacje takie jak Trójka czy BBC są od tego, żeby puszczać dobrą muzykę.

Z audycji dowiedzieliśmy się, jakie jest najczęstsze pytanie, które słyszą muzycy Kumki Olik – skąd pomysł na nazwę? Muzycy wyjaśnili, że tak jako małe dziecko przedstawiał się Kuba.

Ojcem braci Holaków jest Stanisław Holak, lider popularnego na przełomie lat 80. i 90, zespołu pop-rockowego Malarze i Żołnierze (na swojej drugiej płycie synowie umieścili zresztą jego utwór, "Na placu Wilsona").   

Aby odsłuchać rozmowę z Kumką Olik, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Lista utworów zaprezentowanych w audycji:

Zach Hill Face That

Band Of Horses On My Way Back Home

The Gentle People Journey

Wolf Parade Cloud Shadow On The Mountain

No Age Valley Hump Crash

Broken Social Scene All To All

Belong B-Side

Czytaj także

Kodym: Większość muzyków to tumany

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 11:57
Wieczny 'chuligan' polskiego rock’n’rolla, a zarazem jego naczelny aptekarz był gościem Prywatnej Kolekcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O pozerach i kolekcjonerach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 17:27
Kupiła właśnie gramofon, zbiera winyle, ale zapewnia, że nie jest kolekcjonerką płyt – Monika Brodka.
rozwiń zwiń