Krysia i Czar. Historia powstańczej miłości

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 23:58
Ta historia to post scriptum do audycji, którą Roma Leszczyńska realizowała rok temu. Wówczas przygotowywała materiał o powstańczych związkach i miłościach. Krystyna Kunowska-Prędecka - pseudonim powstańczy "Krysia" - opowiadała jej o swoim narzeczonym - Mieczysławie Walczaku, pseudonim Czar.
Audio
  • Historia powstańczej miłości (Reportaż/Trójka)
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Foto: Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

Los rzucił ich do różnych obozów jenieckich. - Pamiętam ten ostatni wieczór przed kapitulacją, był tragiczny. Wszyscy przyrzekaliśmy sobie, że spotkamy się po wojnie. W czasie wyjścia z Warszawy poczułam się bardzo źle, miałam wysoką gorączkę. Chłopcy zaopiekowali się mną troskliwie. Pamiętam to jak przez mgłę. Rano Niemcy zapędzili nas do wagonów. Trafiliśmy do obozu pod Opolem. W tym obozie spotkałam Czara, przerzucaliśmy przez druty liściki. Każda karteczka kończyła się słowami: kocham cię i czekam na ciebie. Potem przenieśli mnie do szpitala pod Dreznem. Tu nasz kontakt się urwał - mówi bohaterka reportażu.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Po wojnie obydwoje próbowali się odnaleźć - bezskutecznie. - Długo wierzyłam, że on żyje, że się odezwie. Przebolałam jednak, że to się tak skończyło, że tak potoczyły się nasze losy - dodaje Krystyna Kunowska-Prędecka.
Agnieszka Pawelec z Muzeum Powstania Warszawskiego mówi, że na temat Mieczysława Walczaka ps. Czar jest bardzo mało informacji. - To podstawowe dane związane z jego przydziałem wojskowym w Powstaniu Warszawskim, podstawowymi danymi dotyczącymi imion rodziców, miejsca urodzenia, daty urodzenia i tyle - opowiada.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Okazuje się, że rodzina Mieczysława Walczaka mieszka w Poznaniu. Czar zmarł w 1990 roku. Z panią Krystyną kontaktuje się córka Czara - Elżbieta. Obie przypominają sobie, "wygrzebują" wręcz z pamięci różne szczegóły z jego życia. Czar po wojnie szukał Krysi. Wiemy o tym także z zachowanej korespondencji jego przyjaciela - Ignacego Narewskiego, ps. Nar.

Znajoma Mieczysława Walczaka sprzed lat i jego rodzina będą wkrótce wspólnie uzupełniać powstańczy biogram Czara.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Czar-post scriptum", którego autorką jest Roma Leszczyńska.

(mp/mk)

Czytaj także

Co zyskujemy inwestując w kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 15:31
Jak ktoś kupił parę lat temu prostego Nikifora, to teraz jest bogaty – mówi Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złączone losy dwóch rodzin. "Im więcej dawaliśmy, tym więcej dostawaliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 09:18
Nigdy się nie spotkali, a zawdzięczają sobie bardzo wiele. Ich historia to dowód na to, że jeśli pomagasz drugiemu człowiekowi, to dobro wraca do ciebie. Kilka lat temu para z Polski - Pan Sebastian i Pani Agata, ufundowali dom z polem Edwardowi i Faustynie - parze z Burundi w Afryce. Choć sami nie mieli własnego…
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik Powstańca": szorstka opowieść o historycznej walce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 11:54
- To historia o samotności, o tym jak reagujemy w sytuacjach ekstremalnych - mówi Michał Nogaś o "Dzienniku Powstańca" autorstwa Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, który przez kilka pierwszych dni walecznego zrywu walczył pod dowództwem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
rozwiń zwiń