Perfekcjonista Grzegorz Ciechowski

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 21:30
- Miał wszystko bardzo precyzyjnie przygotowane. Każdy detal swojej kreacji wizerunkowej - wspomina fotograf Andrzej Świetlik.
Audio
Grzegorz Ciechowski, zdjęcie z 1988 roku
Grzegorz Ciechowski, zdjęcie z 1988 rokuFoto: Andrzej Świetlik

Andrzej Świetlik - wybitny polski fotografik, związany z grupą Łódź Kaliska - przez ponad dekadę współpracował z Grzegorzem Ciechowskim. W tym czasie wykonał setki zdjęć Obywatelowi G.C., Grzegorzowi z Ciechowa oraz Republice. Niektóre z tych charakterystycznych ujęć pojawiały się potem na okładkach płyt, były również oficjalnymi zdjęciami promującymi w mediach Grzegorza Ciechowskiego i jego projekty muzyczne.

- Był człowiekiem, który nie z każdym chciał się komunikować. Miał w sobie dystans. I dobrze, bo w ten sposób się chronił. Inaczej by przepadł - wspomina fotografik i podkreśla, że w zdjęciach artysty wyraźnie odbija się jego stan ducha. - Był człowiekiem mocno zatroskanym. Nawet gdy się uśmiechał, widać było, że ten uśmiech jest lekko stłumiony - dodaje.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

- Pamięć o Grzegorzu Ciechowskim pozostanie bez względu na to, czy są te zdjęcia, czy ich nie ma. Jednak ilekroć na nie trafiam, przypominam sobie, jak niezwykłą był postacią. Osób, które pozostawiają tak silny ślad, spotkałem w życiu bardzo niewiele - mówi Andrzej Świetlik.

Nowe Sytuacje w Trójce. Gratka dla fanów Republiki >>>

***

Tytuł reportażu: "Grzegorz czarno-biały"

Autor: Kamil Wicik (PR Gdańsk)
Data emisji: 07.01.2015
Godzina emisji:
18.15

(mk, ei)

Czytaj także

"Nowe sytuacje" i nowa gratka dla fanów Republiki

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 19:18
Debiutancki album Republiki "Nowe sytuacje" z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej. Dziś muzycy zespołu wracają z materiałem, podkreślając jednak, że nie jest to reaktywacja Republiki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Piejo kury, piejo"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:23
– Siłą tej płyty było to, że Grzegorz Ciechowski do ludowych piosenek podszedł bardzo poważnie. Nie naśmiewał się z tych utworów, lecz pokazał, jak wiele pięknych dźwięków jest tam, gdzie nikt ich nawet nie szukał – mówił dziennikarz Trójki Tomasz Żąda o albumie "ojDADAna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słucham: Wolność - "Mamona"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 15:54
Rok 1998. - Ta piosenka jest śpiewana dla pieniędzy - śpiewał Grzegorz Ciechowski i zespół Republika. - Doskonale sobie przypominam, że kiedy ten utwór pojawił się na antenie, miałem wielką przyjemność rozmowy z Grześkiem o tej piosence właśnie - opowiada Piotr Baron.
rozwiń zwiń