Uczył WF-u. Teraz buduje schronisko w górach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 19:40
To opowieść o człowieku, który poświęcił życie na budowanie schroniska wysoko w Górach Izerskich. Co wyniknie z jego planów?
Audio
  • Uczył WF-u. Teraz buduje schronisko w górach (Reportaż/Trójka)
Góry Izerskie
Góry IzerskieFoto: Flickr/Andrzej Wójtowicz

Józef Paweł Gołba postanowił wznieść swoje życie na wyższy poziom. Emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego i trener narciarstwa ze Szklarskiej Poręby, stawia bowiem dom na wysokości 1058 m n.p.m. To ma być schronisko dla turystów położone w masywie Izerów. Z budową ma jednak pod górkę.

Najpierw sam wnosił na szczyt kamienie i materiały budowlane. Teraz ma samochód, ale zimą i tak nie da rady przejechać nim po trudnym terenie. Zostaje mu plecak i mozolna wspinaczka. Teraz dźwiga głównie wodę na herbatę dla turystów.

Tu znajdziesz reportaże emitowane w Trójce >>>

Budowa schroniska na Wysokim Kamieniu ciągnie się już od 20 lat. Byłemu nauczycielowi pomaga syn, nie mają jednak wielu pieniędzy, na górze brakuje też prądu. W schronisku nie ma jeszcze miejsc noclegowych, ale turyści mogą już schronić się pod dachem, napić czegoś ciepłego, czy zjeść ciasto upieczone przez żonę pana Gołby, Dorotę. Chociaż budowa trwa i - jak sami mówią - "końca nie widać", to nie wyobrażają już sobie innego życia.

Z miejsca gdzie powstaje dom roztacza się niezapomniany widok na całe pasmo Karkonoszy, Gór Izerskich i Kaczawskich, a czasem nawet na czeską stronę.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Syzyf"
Autor reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Data emisji: 2.06.2016
Godzina emisji18.15

mp/tj

 

Czytaj także

Nikt nie wierzył, a Teatr Witkiewicza kwitnie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 18:30
30 lat temu w Zakopanem powstał Teatr imienia Witkacego. Nikt nie wróżył mu przetrwania nawet pierwszego sezonu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie jest nasze miejsce na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 18:30
Ona jest Szwajcarką, on Polakiem, poznali się w Londynie. Są artystami. Przez całe życie szukają swojego miejsca na ziemi.
rozwiń zwiń