Jak przebiega akcja w Zofiówce?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 11:45
Ratownicy wciąż poszukują trzech górników, zaginionych 900 metrów pod ziemią po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
Audio
  • Akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka (Reportaż/Trójka)
Ratownicy przed kopalnią Borynia-Zofiówka-Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju. W kopalni doszło do silnego wstrząsu. Trwają poszukiwania trzech górników
Ratownicy przed kopalnią Borynia-Zofiówka-Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju. W kopalni doszło do silnego wstrząsu. Trwają poszukiwania trzech górnikówFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Do spenetrowania są dwa odcinki chodnika o długości 15 m i 75 m. Łącznie od soboty w akcję w Zofiówce jest zaangażowanych ponad 1000 osób, w tym 650 uczestniczy w działaniach pod ziemią. – O 10.58 akurat byłem w swoim mieszkaniu. Poczułem bardzo silny wstrząs, podłoga uciekła mi spod nóg – mówi jeden z mieszkańców Jastrzębia-Zdroju – Wszystko się trzęsło, żyrandol aż zatrzeszczał – dodaje inny. 

Jak przebiegała akcja do tej pory? – Nastąpił wstrząs na kopalni. Mamy siedem osób, z którymi nie mieliśmy kontaktu. Osiem zastępów dotarło do dwóch górników. Z pozostałymi pięcioma nie ma kontaktu. Akcja ratownicza trwa. Wiemy, że jeden z nich powinien być w niedalekiej odległości od tych uratowanych – mówi Daniel Ozor, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Dzisiaj na miejscu pracowało 250 osób. Atmosfera jest beztlenowa, ale stężenie metanu spada, choć wciąż jest niezwykle wysokie – informuje Katarzyna Jabłońska, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Na powierzchnię wydobyto czterech górników, dwóch z nich niestety nie przeżyło wypadku. Wciąż trwają poszukiwania trzech pozostałych. Więcej szczegółów można usłyszeć w dołączonym reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Autor reportażu: Anna Sojka
Data emisji: 9.05.2018
Godzina emisji: 18.14

ml

Czytaj także

Z wizytą u Polaków na Wileńszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 19:00
– Dwa, trzy dni trzeba poświęcić starówce wileńskiej. Jest ona największa we wschodniej Europie. Ostra Brama to punkt numer 1. Tradycja przechodzenia przez nią sięga początku XVII wieku – opowiada Andrzej Kostygin, przewodnik po Wilnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tu dowiesz się, jak działa elektrownia atomowa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 19:00
Jak działa turbogenerator, elektrownia atomowa, rentgen, jak zbadać prędkość światła? Na takie pytania można szukać odpowiedzi w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.
rozwiń zwiń