Dar Młodzieży wrócił do Gdyni. Wspomnienia z podróży

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:12
Dla jednych to aż przygoda. Dla innych to przede wszystkim codzienna praca. Pochodzą z różnych środowisk, mieszkają w różnych częściach Polski. Ale jedno ich łączy – morze.
Audio
  • Morze pełne pasji i dźwięków. Uczestnicy o "Rejsie niepodległości" na Darze Młodzieży (Reportaż/Trójka)
Żaglowiec Dar Młodzieży wpływa do portu w Gdyni 28 marca 2019. Żaglowiec odbył rejs dookoła świata zorganizowany dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
Żaglowiec 'Dar Młodzieży' wpływa do portu w Gdyni 28 marca 2019. Żaglowiec odbył rejs dookoła świata zorganizowany dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Foto: PAP/Adam Warżawa

Uczestnicy Rejsu Niepodległości przeszli szkołę, nie tylko żeglowania, ale i życia. Dar Młodzieży po dziecięciu miesiącach podróży dziś powrócił do domu, do Gdyni. 

Żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata, między innymi Teneryfę, Singapur, San Francisco, Panamę, Miami i Londyn. Na jego pokładzie przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości i … dwóch dziennikarzy Trójki radiowej.  

– Dzień wygląda tak, że oni są rozdzieleni na trzy wachty, są one czterogodzinne, później osiem godzin przerwy. Przy wachcie jest oficer, instruktor i bosman – rozmówca Agnieszki Szwajgier. Jak dodaje potrzebna jest czasem żelazna ręka, bo na statku jest dużo młodzieży. – Ale nie można za mocno, bo bym nam pouciekali – uśmiecha się. Praca na statku trwa dzień i noc.

Czy na statku jest miejsce na kobiecość? Kogo najczęściej dotyka choroba morska? Jaki dźwięk towarzyszy powrotom do domu? 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

fot. Agnieszka Szwajgier/Polskie Radio fot. Agnieszka Szwajgier/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu:  "Rejs"
Autorka reportażu: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 28.03.2019
Godzina emisji: 18.45


Czytaj także

Powrót Daru Młodzieży. Relacje w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:00
W Gdyni uroczyście powitano Dar Młodzieży, który zakończył ponad dziesięciomiesięczny "Rejs Niepodległości". Była eskorta dla żaglowca, gdy wpływał do macierzystego portu, przemówienia oficjeli i radość mieszkańców, którzy – jak mówili – stęsknili się. Na Skwerze Kościuszki byli Agnieszka Szwajgier i Tomasz Kowalczewski.
rozwiń zwiń