Pakt, który podzielił świat

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 19:10
Mija 80. lat od podpisania w Moskwie paktu o wzajemnej nieagresji Niemiec i Związku Radzieckiego, gdyby doszło do działań wojennych.
Audio
  • 80 lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow (Reportaż w Trójce)
Joachim von Ribbentrop (z prawej) ściska dłoń Wiaczesława Mołotowa, zdjęcie z 1940 roku
Joachim von Ribbentrop (z prawej) ściska dłoń Wiaczesława Mołotowa, zdjęcie z 1940 rokuFoto: WIKIMEDIA COMMONS/Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0

Swoje podpisy złożyli pod dokumentem minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRR Wiaczesław Mołotow. Uczynili to w imieniu swoich zwierzchników, Hitlera i Stalina. 

Zgodnie z tajnym protokołem do paktu, Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), części Polski – na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii – Besarabię.

– Hitler zademonstrował, że gotów jest sprzymierzyć się ze swoim śmiertelnym wrogiem i z tego inne państwa powinny wyciągnąć wnioski. Funkcja Ribbentropa była znacząca, ponieważ ta dyplomacja była bardzo aktywna. Przede wszystkim w realizacji polityki sojuszów – mówi historyk prof. Franciszek Ryczka. 

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Czwarty rozbiór Polski"
Autorka reportażu:
 Jakub Tarka 
Data emisji: 22.08.2019
Godzina emisji: 18.43

kw

Czytaj także

Jak fotografować dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 18:45
Wojciech Misiukiewicz jest leśnikiem, pracownikiem Wigierskiego Parku Narodowego. Jego ogromną pasją jest fotografowanie dzikich zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walczyć o każdy dzień

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 19:00
Na początku sierpnia w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie spotkali się rodzice dzieci chorych na DIPG (glejaka pnia mózgu), by wspólnie zastanowić się, czy nie warto powołać fundacji pomagającej rodzicom dzieci dotkniętych tą chorobą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mur, który nie dzieli

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 19:00
Jest pewien mur na warszawskiej Pradze ozdobiony autografem Zinedina Zidana, kiedyś znanego francuskiego piłkarza, obecnie trenera Realu Madryt.
rozwiń zwiń