X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zamienili korporację na rodzinną manufakturę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 19:00
Żyli jak wielu do nich podobnych. Wysoka adrenalina, praca po kilkanaście godzin na dobę. Basia była wysokim specjalistą od dużych projektów w korporacji. Mikołaj pracował na giełdzie.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Teraz "mundurki" korporacyjne zmienili na wyluzowane stylizacje, celebrują każdy dzień i zajmują się zupełnie czymś nowym. Udało im się wokół ich nowego pomysłu na życie zgromadzić sporą część rodziny… Mówią, że w życiu nie ma przypadków.

– Okazało się, że mam nowotwór. Ogromnym wsparciem i najważniejszą dla mnie wówczas osobą był mój mąż. Ta choroba napędziła go chyba do zbudowania tego wszystkiego. Zaczął dla mnie robić zakwas z buraków. Piłam go, ale również skupialiśmy się na tym, co jem. Czułam ogromne wsparcie. Cały czas byłam w kontakcie ze swoją firmą i mówiłam wciąż, że niedługo do niej wrócę. Mój mąż się jednak uparł i okazało się, że nie wrócę. Nikt się nie spodziewał, że urodzi się wtedy nasza manufaktura – mówi bohaterka reportażu.

Basia i Mikołaj zaczęli produkcję swoich domowych wyrobów na małą skalę. Rozdawali je znajomym, którzy zachęcili ich do wytwarzania większych ilości przetworów i sprzedawania ich. Szybko okazało się, że ich towar jest wielkim przebojem, a przed ich stoiskiem zaczęły ustawiać się kolejki nabywców.

"Kiszonkownia", która zaczynała jako mały rodzinny projekt w ciasnym garażu, obecnie zatrudnia 40 osób, z czego 3/4 to rodzina właścicieli.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "W rodzinnej manufakturze"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 15.01.2020
Godzina emisji: 18.43

ml/kr

Czytaj także

Dzwon, czyli rodzinna tradycja

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 19:05
Od ponad 200 lat niezmiennie rodzina Felczyńskich zajmuje się produkcją i konserwacją dzwonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 19:00
Na promenadzie w Gdyni każdego wczesnego ranka ludzie biegają, korzystają z siłowni na świeżym powietrzu, jeżdżą na rolkach i deskorolkach.
rozwiń zwiń