Ucieczka z Wuhan

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 19:00
Mówi o sobie: "jestem wielkim szczęściarzem". Pan Jacek jest studentem informatyki z Rzeszowa. Wyjazd na studia do Chin był jego marzeniem. Zdecydował się, na mało jeszcze wtedy znane na świecie miasto Wuhan.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/1000 Words

11-milionowa metropolia jest centrum przemysłowym i naukowym. Semestr miał skończyć się po nowym roku. Skończył się wcześniej, ze względu na wybuch epidemii koronawirusa. Panu Jackowi w ostatnim momencie udało się wydostać z Wuhan… Jak tego dokonał?  

Swoją historię mężczyzna po raz pierwszy zdecydował się opowiedzieć Trójce. – To był ostatni dzień zeszłego roku. W ciągu dnia otrzymaliśmy informację, że wybuchła epidemia nowego wirusa. Poszedłem do biura międzynarodowego zapytać, czy jest się czego obawiać. Podpowiedziano mi, żeby unikać zatłoczonych miejsc w centrum miasta. Po dwóch tygodniach zaczęły docierać do nas informację z Europy o tym, że sytuacja się zaostrza. Nie przejmowaliśmy się tym zbytnio, bo w 11-milionowym mieście 100 osób jest jak kropla w basenie – opowiada Pan Jacek, student Politechniki Rzeszowskiej, który odwiedzał Chiny z kolegami z uczelni.

Bohater reportażu i jego towarzysze zaczęli odczuwać przerażenie dopiero w momencie, gdy w środku nocy ogłoszono zamknięcie dostępu do miasta – Czytało się o tym w książkach, oglądało w filmach, ale nigdy nie przypuszczałem, że znajdę się w mieście, które musi zostać zamknięte. Poczułem się trochę jak na wojnie – wspomina.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Ucieczka z Wuhan"
Autor reportażu: Marcin Pośpiech
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 18.44

mp/kr

Czytaj także

Śladami kawalerzystów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 19:03
– Pomysł konnej wyprawy szlakiem Pułku 3. Strzelców Konnych był bardzo stary. On się narodził na początku lat 90. – wspomina jeden z kawalerzystów-ochotników. – Chcieliśmy, żeby była to lekcja patriotyzmu i historii – dodaje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio "Znad Wilii" – Polska w litewskim eterze

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 19:00
Od 27 lat na Wileńszczyźnie można słuchać jedynego polskiego radia na Litwie – Radia "Znad Wilii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Akcja Humanitarna na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:00
W Somalii od 1991 roku trwa wojna domowa. Trudne warunki, spowodowane wieloletnim konfliktem, wzmaga wymagający klimat regionu. Mieszkańcy Somalii stają się uchodźcami we własnym kraju.
rozwiń zwiń