Misja: Afganistan. Lekarka i żołnierka w jednej osobie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:30
- Zawsze podziwiałam wojowników, ludzi, którzy są odważni - mówi pani Magdalena. Lekarka, która zdecydowała się wyjechać na misję do Afganistanu. I została ranna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Romsavka

Mówi o sobie, że jest wojowniczką. Po studiach medycznych pracowała w firmie farmaceutycznej, jednak cały czas szukała swojego miejsca. Postanowiła zostać zawodowym żołnierzem i lekarzem ratunkowym. Zrezygnowała ze swojej dobrze płatnej pracy.


Posłuchaj
14:30 PR3_MPLS 2020_11_26-14-15-15.mp3 Przepis na życie: misja w Afganistanie (Reportaż/Trójka)

 

- Miałam poczucie, że zdradzam swoje marzenia. Momentem przełomowym był film Ridleya Scotta "Helikopter w ogniu". Wyszłyśmy z koleżanką z kina i czułam, że mnie tam woła, że mnie to kusi, że mnie tam gna. Zdałam sobie nagle sprawę, że mam jedno życie i nie przeżywam go zgodnie z samą sobą - opowiada pani Magdalena.


shutterstock wojsko usa afganistan 1200.jpg
"Trudno to uznać za sukces". Ekspert o bilansie wojny w Afganistanie

Zdecydowała się wyjechać jako lekarz na misję. Dwukrotnie uczestniczyła w misji w Afganistanie w ramach VII i XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Została ranna podczas ostrzału rakietowego.

- Po ostrzale zawieźli mnie do szpitala i tam dopiero zaczęłam się bać. Tam po raz pierwszy pomyślałam, że już może dosyć tej wojny - wspomina bohaterka reportażu.

Czy pani Magda zdecydowała się zostać, czy wróciła do kraju? W rozmowie z Joanną Bogusławską opowiada o swoich motywacjach, a także o... miłości swojego życia. 

Reportaż w Trójce - podstrona audycji >>> 

***

Tytuł reportażu: "Za marzeniami"
Autorka: 
Joanna Bogusławska
Data emisji: 
26.11.2020
Godzina emisji: 
14.15


Czytaj także

"Ktoś tę decyzję musiał podjąć". Prof. Lewicki o stanowisku Trumpa ws. Iraku i Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 21:05
- Decyzja Donalda Trumpa decyzja była po części propagandowa (…) ale dobra, nie ma powodu, żeby żołnierze amerykańscy przebywali w państwach, w których nie da się wprowadzić porządku - mówił o zapowiedziach wycofania przez USA części wojsk z Afganistanu i Iraku prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stoltenberg zapowiada, że mimo decyzji USA NATO pozostanie w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 19:44
Mimo zapowiedzianej przez USA redukcji liczebności wojsk w Afganistanie NATO pozostanie w tym kraju - zapewnił w poniedziałek podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń