Święty Mikołaj w maseczce i jednorazowych rękawiczkach - posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 14:30
Mikołajki to najczęściej ten moment, który uświadamia nam, że święta za pasem i zaczynamy myśleć o przygotowaniach, prezentach. No i od tego dnia na ulicach i w galeriach handlowych coraz częściej widać charakterystyczne postacie z białą brodą i w czerwonych czapkach z pomponem. A jak sobie radzą w tym roku? Czy noszą maseczki?
Święty Mikołaj w tym roku pracuje w reżimie sanitarnym
Święty Mikołaj w tym roku pracuje w reżimie sanitarnym Foto: shutterstock/insta_photos

shutterstock Manneken Pis Mikołaj 1200.jpg
Mikołajowie z różnych stron świata

Zbyszek Jędrzejczyk to dziennikarz muzyczny, muzyk, miłośnik bluesa i od kilku lat okazjonalnie także św. Mikołaj. Wspomina, że w jego przypadku zaczęło się od żartu znajomych: – Powiedzieli, że z moją brodą i brzuszkiem nadawałbym się na Mikołaja. I tak się stało. To znakomita robota – przekonuje. 


Posłuchaj
12:02 2020_12_07 14_15_05_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Mikołaj do wynajęcia (Reportaż w Trójce)

W tym roku, obok białej brody i peruki, obowiązkowym wyposażeniem św. Mikołaja jest maseczka schowana pod brodą i rękawiczki dezynfekowane po każdej wizycie. To całkowicie zrozumiałe. Podobnie jak fakt, że wizyt domowych jest zdecydowanie mniej. 

Michał Witczak zaczął pracować jako św. Mikołaj jeszcze w czasach studenckich. Wtedy też założył własną firmę organizującą imprezy świąteczne. Obecnie działa w 16 miastach, ale pandemia mocno dotknęła jego branżę. – W tym roku jest bardzo źle – łącznie mamy... 15 wizyt – przyznaje ze smutkiem podczas rozmowy. Oczywiście telefonicznej.

Zbyszek Jędrzejczyk tym razem nie zdecydował się na odgrywanie roli św. Mikołaja.


***

Reportaż "Mikołaj do wynajęcia"
Autorka: Olga Mickiewicz 
Data emisji: 7.12.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Chodnik płotem podzielony

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 14:30
W Warszawie, na chodniku przy jednej z posesji, stanął metalowy płot. Właściciel gruntu, na którym znajduje się chodnik, od kilkunastu lat walczy w kolejnych sądach, by miasto formalnie wykupiło od niego ten teren.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Listy do M. 4": premiera odwołana!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 13:00
Premiera czwartej części popularnej komedii romantycznej "Listy do M." była planowana już w środę 4 listopada. Niestety, z powodu pandemii została przełożona na późniejszy, na razie nieokreślony, termin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chce, by żona została mistrzynią świata

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:00
Historia Małgorzaty Czerny, emerytowanej organistki, która niedawno została Mistrzynią Polski Masters w jeździe rowerem na czas. Pani Małgorzata jest cicha, niepozorna i delikatna, a potrafi mknąć na rowerze z prędkością prawie 60 km/h.
rozwiń zwiń