Adelajda Szarzec-Tragarz. Pierwsza Polka za sterami Dreamlinera

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 18:00
– Praca to całe moje życie, w powietrzu spędziłam ponad 20 tysięcy godzin. Gdyby to zsumować, otrzymalibyśmy kilka lat – mówi Adelajda Szarzec-Tragarz, kapitan lotnictwa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Adelajda Szarzec-Tragarz jest pilotem, kapitanem Boeinga 787 w PLL LOT. Wychowanka Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, absolwentka pierwszego rocznika specjalizacji pilotażowej Politechniki Rzeszowskiej. Jest też pierwszą kobietą, która uzyskała licencję pilota zawodowego w Ośrodku Szkolenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Pani kapitan przez wiele lat pracowała jako pilot samolotów pasażerskich w PLL LOT z nalotem ogólnym ponad 19 tys. godzin, w tym ponad 12 tys. godzin w roli kapitana.

szybowiec663.jpg
Szybowcem nad Himalajami

 W domu zawsze stały przygotowane walizki. Czasami dzwoniono z pracy, że ktoś nie może polecieć, wtedy trzeba było rzucić wszystko i jechać na lotnisko  wspomina pani Adelajda.  

Latała samolotami radzieckimi An-24, Tu-154 oraz Boeingami 737 i 767, a od połowy 2013 roku Boeingami 787. Kapitan pilot Adelajda Szarzec-Tragarz jest pierwszą kobietą w stopniu kapitana, która usiadła za sterami Dreamlinera w Polskich Liniach Lotniczych LOT.

Posłuchaj
10:54 TROJKA Reportaz 9.02.2021.mp3 Nie tylko stewardessy. Kobieta za sterami samolotu (Reportaż/Trójka)

 

Dwa tygodnie temu odeszła na emeryturę. W rozmowie z Joanną Bogusławską opowiada o kolejnych etapach swojej kariery i mówi, jak w męskim środowisku pilotów postrzegane są kobiety.

***

Tytuł reportażu: "Za sterami"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 9.02.2021
Godzina emisji: 
17.44

Czytaj także

Balet ponad wszystko. Spełniać swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 14:30
– Uczyłam go od podstaw, bo zobaczyłam w nim potencjał. Wysoki, przystojny, szczupły i o długich nogach. To dla tancerza wielkie atuty – mówi Barbara Kamińska o Pawle Wdówce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolędujące wskrzeszanie tradycji - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 14:45
W Warszawie i wszystkich dużych miastach tradycyjny zwyczaj chodzenia po kolędzie już właściwie całkowicie zanikł. I w zasadzie trudno się temu dziwić: ludzie odgradzają się od świata i siebie nawzajem płotami, bramkami. Jak w takich warunkach kolędnicy mają śpiewać: do domofonu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka wśród zgiełku. Historie ulicznych muzyków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 15:03
Część artystów świadomie decyduje się rozpocząć swoją karierę od grania na ulicy. Wielu z nich nie chce współpracować z wytwórniami muzycznymi, bo cenią sobie niezależność i bliski kontakt z ludźmi. Jak mówią, to uczy pokory: cieszy, gdy się podoba i zachęca, by grać dalej.
rozwiń zwiń