Azyl dla czworonożnego weterana
Można je spotkać we wszystkich służbach, pracują w prewencji, wydziałach kryminalnych, drogowych, policji konnej i rzecznej, są także negocjatorami. Dlaczego wybierają tak ciężką pracę? Jak udaje im się godzić służbę i obowiązki domowe?
10:36 TROJKA Reportaz 2021_02_17.mp3 Policjantki (Reportaż w Trójce)
Dominika i Gabriela Putra są bliźniaczkami i już w liceum wybrały policję. – Rodzice wiedzieli, że damy sobie radę z naszym temperamentem i charakterem – śmieją się. Razem skończyły szkołę policyjną, razem chodziły na szkolenia specjalistyczne i obie trafiły do Wydziału Ruchu Drogowego, chociaż do innych sekcji. – Cały czas mamy kontakt z ludźmi. Nigdy nie wiemy, na kogo trafimy, dlatego trzeba być silnym, stanowczym. I nie dać sobie na głowę wejść, bo kierowcy myślą, że z kobietami to im pójdzie łatwiej – mówią.
Policjantka w białej czapce/YouTube Polska Policja
Jednak nie zawsze praca w policji jest ich pierwszym wyborem. Ale kiedy już tu trafią, nie wyobrażają sobie innego życia. – Z wykształcenia jestem zootechnikiem, pracowałam jako redaktor w portalu o zwierzętach. Ale przyszedł taki moment, że mi się zresetowało całe życie: rozchorowałam się, straciłam pracę, chłopaka... Wcześniej miałam praktyki w Zakładzie Kynologii Policyjnej i pomyślałam: a może policja? – wspomina Iwona Szoda.
– Z wykształcenia jestem socjologiem. Początkowo nie miałam wizji pracy w policji, chciałam pracować ze zwierzętami. Ale kolega poszedł i powiedział "Spróbuj, to może być dla ciebie". Dostałam się – opowiada Katarzyna Wieczorek. – Przez cztery lata pracowałam jako dzielnicowa. I postanowiłam zrobić rewolucję, aby trafić tutaj, do pracy z końmi. Udało się – mówi z dumą i radością.
Siła kobiet/You Tube Polska Policja
***
Tytuł reportażu: Policjantki
Autorka: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 17.45
pr