Podniebna historia pani Pauliny. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem: lata jako pierwszy oficer samolotu rejsowego Airbus A320. Doświadczenie zdobywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjeżdżała, aby pracować. Zarobione pieniądze wydawała właśnie na latanie. W Polsce była pilotem oblatywaczem, ukończyła szkolenie z akrobacji samolotowej. Jest również instruktorem samolotowym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nieuwland Photography

lot boeing 787 dreamliner free pixabay 1200.jpg
Adelajda Szarzec-Tragarz. Pierwsza Polka za sterami Dreamlinera

Nigdy nie marzyła o lataniu, w rodzinie też nie było żadnych tradycji lotniczych. Jednak wystarczył pierwszy lot szybowcem, aby podjęła decyzję, że chce latać, że to jest jej pomysł na życie. Najpierw zdobyła licencję na szybowce, potem – na pilota samolotowego.


Posłuchaj
10:31 TROJKA Reportaz 2021_04_07 17-43-36.mp3 W chmurach (Reportaż/Trójka)

Na Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej poznała swojego męża, Sebastiana. Teraz, kiedy mają dwie córeczki, wciąż latają na airbusach, ale już nie robią tego wspólnie. Jedno z nich zawsze musi pozostać na ziemi.

– Kiedy już byłam w stanie wyjść z domu od córek, kiedy przestałam karmić, marzyłam, żeby wrócić do lotnictwa, żeby ta przerwa bez latania była jak najkrótsza – wspomina Paulina Różyło-Nowicka. – Nigdy nie myśleliśmy, że trzeba z lotnictwem skończyć, bo pojawiły się dzieci. Aczkolwiek wiele się zmieniło: mam więcej dystansu do lotnictwa i pokory. Wiem, że jestem potrzebna na tym świecie, bo dzieci mnie potrzebują – tłumaczy.

– Latanie jest moim życiem, jest tym, co kocham: to bardzo uzależnia, ale też daje ogromną energię. Szczególnie kiedy można w pochmurny dzień wyjść ponad chmury, zobaczyć słońce – mówi bohaterka reportażu. – I zobaczyć z góry, kiedy nie widać tego zła, a wszystko jest takie czyste, piękne, uporządkowane, jak malunek dziecka – dodaje.

***

Tytuł reportażu: "W chmurach"
Autorka reportażu:
Joanna Bogusławska
Data emisji:
07.04.2021
Godzina emisji:
17.45

pr/kr

Czytaj także

Spotterzy, czyli jako "ustrzelić" samolot aparatem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 20:30
Spotterów siedzących z aparatem fotograficznym na drzewach, stojących na górkach, drabinach czy dachach samochodów można często dostrzec przy ogrodzeniu lotniska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajniki pracy kontrolerów lotu. To oni odpowiadają za nasze bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 17:42
– Dbamy, żeby samolot i jego pasażerowie dotarli bezpiecznie, a przy tym sprawnie i ekonomicznie do swojego lotniska docelowego. Odpowiadamy za każdy manewr, który wykonuje pilot – wyjaśnia Jakub Caban, kontroler lotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arktyczne zauroczenie. Regiony polarne wciąż fascynują

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 14:30
– Takie miejsca są bezcenne – twierdzą. Kilkanaście stopni mrozu nie robi na "Polarnikach" żadnego wrażenia. Bohaterami reportażu Joanny Bogusławskiej jest reżyser Ryszard Kruk oraz prof. Ireneusz Sobota.
rozwiń zwiń