Mickiewicz bohaterem wyjątkowego muralu we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:15
Wrocławska dzielnica, która słynie z murali, wzbogaciła się o kolejny malunek. Z okazji nadchodzącego 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu szkoła zleciła namalowanie podobizny swojego patrona. Ciekawostką jest fakt, że realizując projekt, korzystano z farb pochłaniających smog.
Mural na elewacji Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
Mural na elewacji Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we WrocławiuFoto: Magda Skawińska

Sami swoi kargul pawlak mural 1200 PAP.jpg
400 metrów kwadratowych kultowej komedii

Wrocławska "Trójka" to szkoła z pierwszej dziesiątki miesięcznika "Perspektywy": jej uczniowie wygrywają olimpiady, konkursy i zawody sportowe, a absolwenci bez trudu dostają się na wyższe uczelnie. Ogłoszony przez szkołę konkurs na namalowanie muralu wygrał absolwent "Trójki", Maciej Konopka.


Posłuchaj
11:28 TROJKA Reportaz 2021_04_26-17-46-40.mp3 Mickiewiczem w smog (Reportaż/Trójka)

Wrocławskie mosty symbolizują łączność pokoleń, a lata wplecione w nurt rzeki pokazują historię szkoły na tle upływającego czasu. Mural wykonywany jest farbami mającymi pochłaniać smog, co jest istotne z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo boisk sportowych, a także lokalizację szkoły w zabytkowej dzielnicy Wrocławia, w której ciągle dominują stare kaflowe piece. Według zapewnień producenta jeden metr kwadratowy ściany pomalowanej farbą pochłania taką samą ilość smogu co jedno drzewo. A dzieło ma sto metrów kwadratowych.

Na malowidle na pierwszym planie jest postać Adama Mickiewicza z palcami ułożonymi w napis "LO III". – Po lewej stronie są symbole Wrocławia: Most Grunwaldzki i ratusz. Po prawej elementy stricte związane ze szkołą, czyli oba budynki, w których się kolejno mieściła. Pierwszy był trochę podobny do Hogwartu, przed wojną była w nim szkoła, wiec idealnie się nadawał – tłumaczy twórca. – A w latach 60., z tego, co wiem, pedagodzy nie byli zbyt prawomyślni, więc "zesłano" szkołę do innego budynku: co prawda nowego, ale nie tak reprezentacyjnego – opowiada.

Wrocławski most symbolizuje zarazem łączność międzypokoleniową, co podkreślają roczniki wpisane w nurt rzeki, symbolizujące także upływający czas.

Liceum Ogólnokształcące nr III we Wrocławiu/Wystąpienie Dyrektora – Dni otwarte 2021

***

Tytuł reportażu: Mickiewiczem w smog
Autorka reportażu: 
Magda Skawińska 
Data emisji: 
26.04.2020
Godzina emisji:
17.45

pr

Czytaj także

Kultura na uczelni – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 17:58
Dobrych obyczajów warto przestrzegać nie tylko na studiach. Prof. Igor Kraszewski od kilku lat edukuje studentów w tej sferze. Jak powinna wyglądać kultura na uczelni? - reportaż Magdy Skawińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tramwaj zwany Koterbską

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:30
Jeden z najnowszych wrocławskich tramwajów będzie miał na burcie nazwisko "Koterbska", dla uhonorowania zmarłej niedawno Marii Koterbskiej. Piosenkarka rozsławiła Wrocław, śpiewając "mkną po szynach niebieskie tramwaje...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupełnie inne przeżycie. Religijny wymiar Wielkanocy w czasach COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 19:00
Rok temu Wojciech zobaczył na ekranie telewizora papieża Franciszka udzielającego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" na dotychczas zatłoczonym placu św. Piotra zupełnie samego.
rozwiń zwiń