Pamiętajmy o weteranach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 19:00
– My, żyjący weterani, 29 maja każdego roku chcemy dać wyraz pamięci o tych, których już z nami nie ma, bo to też jest ich święto. Jesteśmy dłużni coś kolegom, którzy nie wrócili z misji – mówi jeden z bohaterów reportażu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

29 maja obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. To stosunkowo nowe święto zostało ustanowione w 2011 roku ustawą o weteranach. 


Posłuchaj
10:33 TROJKA Reportaz 2021_05_31-18-43-32.mp3 Jak pielęgnować pamięć o weteranach (Reportaż/Trójka)

 

Od 1953 roku Polacy wzięli udział w ponad 90 misjach. Uczestniczyło w nich ponad 115 tys. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. 127 uczestników, w tym 120 żołnierzy i cywilny ratownik medyczny, który brał udział w misji afgańskiej, pięciu policjantów i funkcjonariusz BOR, zginęło lub zmarło na misjach lub wskutek odniesionych tam ran.

Dla nich szacunek i wsparcie – Dzień Weterana / Ministerstwo Obrony Narodowej

Jeden z bohaterów reportażu podkreśla, że weterani w Polsce nie są odpowiednio docenieni. – Za wzór mogą posłużyć obchody tego święta w USA. To dzień wolny od pracy, święto narodowe. Organizowany jest przemarsz, taki jak u nas podczas Święta Wojska Polskiego. Oni docierają do ludzi, którzy widzą, że coś się dzieje, a u nas odbywają się imprezy zamknięte w koszarach czy na placach, które nie mają dużego zasięgu – zaznacza rozmówca Urszuli Żóltowskiej-Tomaszewskiej.

Z drugiej strony w reportażu słyszymy o Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, które organizuje między innymi Rajd Motocyklowy Weteranów czy Projekt Wojownik, polegający na inicjowaniu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Powrót do życia" 
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 18.43

Czytaj także

Tablice pamięci. "Żebyśmy nie zapominali". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 18:00
Na warszawskich kamienicach montowane są tablice dedykowane wielkim postaciom. To po to, żebyśmy pamiętali o tych, którzy żyli i tworzyli w ich murach. Wielu z nich tworzyło literaturę, miasto lub wielkie wynalazki. Jednym z upamiętnionych w ten sposób jest Józef Wittlin, pisarz, prozaik i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepłynąć, by pomóc. Reportaż "Rzeka nadziei" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 18:00
"1047dla" to akcja wymyślona przez Damiana Ligockiego. Jej celem jest niesienie pomocy weteranom wojennym, chorym lub żołnierzom po wypadkach. Zaangażowani w inicjatywę, już wiele razy przepłynęli Wisłę, by zebrać środki dla poszkodowanych wojskowych.
rozwiń zwiń