X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od gumki myszki do grupy oporu - reportaż Trójki

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 11:31
W pierwszej klasie liceum wyciął z gumki myszki napis "Solidarność" i czerwonym atramentem odbijał go na kartkach, które następnie rozwieszał na budynku szkoły. Dzięki tej działalności otrzymał zaproszenie do grupy oporu.
Audio

Kiedy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, Konrad Falęcki był warszawskim licealistą. Zaangażował się w grupę oporu "Waldka".

- Te grupy oporu miały różne zadania i funkcje, np. produkcję wyrzutników z ulotkami. To były wyrzutniki na proch: w rurę kanalizacyjną ładowało się kilka tysięcy ulotek. Był mechanizm opóźniający i po, powiedzmy, 10-15 minutach był ogromny huk i wybuch. Ulotki wylatywały w górę na 8, 10 metrów - wspomina po 29 latach.

Grupa "Waldka" nadawała audycje radiowe w całej Warszawie. Transmisja odbywała się z prywatnych mieszkań w czasie „Dziennika Telewizyjnego”, żeby go zagłuszyć.

- Każda audycja kończyła się wezwaniem do mrugania światłami, żeby potwierdzić, gdzie ta audycja dotarła. Po audycji z 15. piętra na Grochowie światła mrugały aż na Saskiej Kępie, więc kilka kilometrów dalej. To była ogromna satysfakcja: morze świateł, które mruga - mówi Konrad Falęcki.

 

Aby wysłuchać całego reportażu Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "Grupy oporu" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

 

(pg)

Czytaj także

Wojna komunistów ze społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 08:33
Wprowadzenie stanu wojennego było zaskoczeniem dla społeczeństwa, ale władze komunistyczne były do niego doskonale przygotowane.
rozwiń zwiń