Konkurs Chopinowski. Faworyci publiczności nie zawsze wygrywają [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 18:55
Trwa finał XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W przeszłości, wybory jury nie zawsze pokrywały się z oczekiwaniami publiczności i słuchaczy. Jak będzie tym razem?
Konkurs Chopinowski
Konkurs ChopinowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

konkurs chopinowski 1200.jpg
Finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Specjalny cykl w Trójce

 Podczas jednego z konkursów, tego, na którym zaistniał Ivo Pogorelić, kilku jurorów było za nim, w tym między innymi Nikita Magaloff, Paul Badura-Skoda, Martha Argerich, Kazimierz Kord i ja, ale profesor Jan Ekier stwierdził, że Pogorelić ma odmienne podejście do Chopina i wolałby, aby młode pokolenie, dla którego taki konkurs jest wzorem, nie robiło sobie z jego propozycji sposobu na własne granie  opowiada prof. Lidia Grychtołówna, członek jury sześciu Konkursów Chopinowskich.

 Gdy Martha Argerich dowiedziała się, że Ivo Pogorelić nie dostał się do finału, zrobiła dziką awanturę i nie była już na finałach. Choć sama dostała wówczas nagrodę i powiedziała, że to dla niej zaszczyt, to stwierdziła, że pominięcie takiego talentu jak Ivo Pogorelić jest zbrodnią i że ona nie chce mieć z tym konkursem nic wspólnego  dodaje prof. Lidia Grychtołówna i wspomina, że publiczność również dała wyraz swojemu niezadowoleniu.


Posłuchaj
11:25 TROJKA Reportaz 2021_10_19-18-42-56.mp3 Konkurs Chopinowski. Decyzje jury kontra oczekiwania publiczności (Reportaż/Trójka)

 


PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
Konkurs Chopinowski - serwis specjalny Polskiego Radia

Chyba w każdej edycji konkursu któryś z ulubieńców publiczności musiał pożegnać się z grą o nagrodę. Tegoroczny konkurs nie jest pod tym względem odmienny  na facebookowym profilu Programu 2 Polskiego Radia pojawiają się m.in. głosy rozgoryczenia dotyczące faktu, iż z konkursem musiał pożegnać się Nikołaj Chozjainow  Rosjanin, który języka polskiego nauczył się, by czytać listy Fryderyka Chopina w oryginale.

 Kiedy miałem 5 lat, po raz pierwszy usłyszałem muzykę Chopina, która natychmiast otworzyła mi drzwi do innego świata. Ten świat mnie zafascynował. Nie mogę żyć bez muzyki Chopina, nagrałem wszystkie jego dzieła. Podczas pandemii miałem więcej czasu i codziennie na YouTubie publikowałem jeden utwór Chopina, to była bardzo romantyczna podróż muzyczna  dodaje rosyjski pianista.

***

***

Tytuł reportażu: Ze zdrowym podejściem
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 18.42

Czytaj także

Stanisław Moniuszko i jego potomkowie. Reportaż "Dziadek" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:00
Rzadko zdarza się, by wielcy Polacy żyjący w XIX wieku mieli potwierdzonych potomków i aby ci potomkowie kultywowali o nich pamięć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lema Lwów" - dokument Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 17:10
Stanisław Lem wielokrotnie powtarzał, że Lwów jest częścią jego, a on jest częścią Lwowa. I tak pozostanie na zawsze. Pisarz mieszkał w nim do 26. roku życia. Wywiady dla niemieckiej telewizji czy prasy zaczynał słowami "jestem wypędzony". Posłuchaj dokumentalnej wędrówki po Lwowie Stanisława Lema! 
rozwiń zwiń