X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świętokrzyskie czarownice na turbo sankach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 14:13
To są Góry Świętokrzyskie! Baby Jagi tu były, są i będą. Dziś już nie straszy się nimi dzieci, ale są nieodłącznym elementem świętokrzyskiego krajobrazu.
Audio

- Zimowy Zjazd Czarownic to pierwsza edycja imprezy na kieleckich stokach, która ma przedstawić nasze czarownice w scenerii zimowej – tłumaczy Kazimierz Micorek, przewodnik świętokrzyski.

Choć w Niestachowie, gdzie odbywają się zawody, nic nie wskazywało na to, że pogoda dopisze, nóżka jaszczurki, skrzydło motyla i nieco majeranku sprawiły, że śnieg się pojawił.

W zawodach znalazły się "typowe" zimowe konkurencje, czyli zjazd na miotle, narty złej mocy, zjazd w zaklętym kręgu.

Uczestnicy nie musieli zjeżdżać na sankach czy na nartach. Mogli użyć mioteł, kotłów, i łopat. – Ja jadę na rydwanie, tylko czekam na jakiegoś pegaza albo królewicza, żeby mnie pociągnął – mówi jedna z uczestniczek.

Także młodzi kultywują wiedźmowe tradycje. Na grupowy zjazd na szufli zdobyły się trzy młode czarownice, a inna - bardziej obyta z nowinkami techniki – wystartowała na turbo sankach z podwójnym wydechem miotłowym.

Zwyciężczynie otrzymały złotą, srebrną i brązową miotłę!

- Dzisiejsza definicja czarownicy, to kobieta umiejąca czarować i oczarować. My mamy ich coraz więcej, a na potwierdzenie właśnie zorganizowaliśmy ten zimowy sabat - podsumowują organizatorzy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jaka jest różnica między Babą Jagą a czarownicą i dlaczego są one tak sławne w województwie świętokrzyskim, zapraszamy do wysłuchania reportażu Doroty Boniecka-Górny pt. "Puchar Baby Jagi".

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)

Czytaj także

Polskie Salem

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 10:09
W 1775 roku w Doruchowie spalono 14 kobiet oskarżonych o czary i kontakty z diabłem.
rozwiń zwiń