X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kosmiczna lekcja

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 18:59
Uczniowie jednej z płockich szkół wzięli udział w nietypowym wydarzeniu edukacyjnym. Dzięki najnowszym technikom mogli bezpośrednio porozmawiać z astronautami przebywającymi na okołoziemskiej orbicie.
Audio

- Pomysł ma ponad dwa lata. Zainspirował mnie do niego jeden z młodych ludzi, który teraz jest uczestnikiem lekcji – przyznaje Daniel Korzan, nauczyciel akademicki ze Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.

Wniosek do społeczności ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) został złożony w grudniu 2009 roku. O wadze całego przedsięwzięcia świadczy fakt, że do poprowadzenia dziesięciominutowej łączności przygotowywano się półtora roku.

- Polega to na tym, że z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę po orbicie okołoziemskiej porusza się stacja kosmiczna, a my próbujemy wcelować w nią antenami, co oczywiście łatwe nie jest, zwłaszcza przy nieodpowiedniej pogodzie. Wysyłamy sygnały i odbieramy taki jakby telefon komórkowy połączony z telefonem satelitarnym. Wszystko przebiega z pozoru zwyczajnie, tyle, że nasz rozmówca jest na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – tłumaczy pomysłodawca.

Według Daniela Korzana, współczesny człowiek bez wiedzy o tym, co dzieje się poza ziemią i wiedzy na temat ludzkiej eksploracji kosmosu nie może czuć się w pełni wykształcony.

Podczas kosmicznej lekcji młodzi pasjonaci nauki mieli okazję zapytać astronautów o ich codzienne życia na pokładzie stacji i przy okazji szlifować język angielski. Dowiedzieli się na przykład, że jedna z kosmonautek w wolnych chwilach gra na irlandzkim flecie, a jej występ można zobaczyć na You Tube.

Uczniom całe przedsięwzięcie bardzo się spodobało. - Lot w kosmos jest teraz niemożliwy, bo NASA nie organizuje ostatnio misji kosmicznych, ale taka stacja… - wzdycha jeden z uczestników.

Daniel Korzan przyznaje, że łączność z przestrzenią kosmiczną jest spełnieniem jego dziecięcych marzeń. Dodaje, że już wkrótce odbędzie się kolejna taka lekcja.

Aby wysłuchać całego reportażu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaż "Kosmiczna lekcja" przygotowała Ewa Michałowska.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)

Czytaj także

Koniec problemów na ISS

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 10:33
Klimatyzacja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już działa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Houston, mamy grzyba"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 10:59
Jak odrzeć z romantyzmu myślenie o wyprawach kosmicznych? Wystarczy zapytać o sposób, w jaki astronauci radzą sobie z gazami jelitowymi, higieną i napięciem seksualnym, a także… okruszkami.
rozwiń zwiń