X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świat mam w głowie, nie potrzebuję map

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 16:30
- Kiedyś siedziałem przed domem i powiedziałem do siebie: Mam już 65 lat, co ja będę robił? Pieniądze mam, rodziny żadnej, komu je zostawię? Podjąłem decyzję, że pojadę rowerem dookoła świata - wspomina 75-letni dziś Janusz Strzelecki River.
Audio

Przed wyjazdem narzucił sobie kilka zasad: spał będzie w śpiworze bez namiotu, utrzymywał się za kwotę nie więcej niż 10 dolarów dziennie, jako punkt docelowy obrał olimpiadę w Pekinie w 2008 roku.

Do tej pory odwiedził 120 krajów, przejechał 340 tysięcy kilometrów. Nigdy nie przebił opony, dziesięć lat nie śpi na łóżku. Początkowo na życie wydawał pięć dolarów dziennie. Obecnie wydaje dwa. - Do każdego kraju wjeżdżam, wysyłając poprzez ambasadę informację, że jadę rowerem dookoła świata, że mam w kieszeni tyle i tyle pieniędzy i chcę zwiedzić wasz piękny kraj – opowiada.

Kiedy w 2000 roku rozpoczynał swoją przygodę miał nadzieję, że podróż zakończy dojeżdżając na olimpiadę w Pekinie. - Ale po badaniach w ośrodku kosmonautów pod Moskwą lekarze powiedzieli mi, że z tym zdrowiem, które mam mogę spokojnie dojechać na olimpiadę w Brazylii – przyznaje rowerzysta.

Janusz Strzelecki jest buddystą, w związku z tym, kiedy podróżuje często zatrzymuje się w klasztorach. Kiedyś najstarszy przeor powiedział mu: Bądź spokojny, do Brazylii dojedziesz, ale ja tobie mówię, będziesz żył sto lat. I to mi nie daje spać – zwierza się 75-letni dziś rowerzysta.

Do Pekinu nie dojechał, bo okazało się, że nie może skończyć podróży.

Jego motto brzmi: jedziesz dopóki żyjesz. Więc jedzie. Plan ma taki: Australia, Japonia, Filipiny, Indonezja, Papua, Nowa Gwinea, Ameryka Południowa wzdłuż, a następnie meta, czyli Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku. Będzie miał wtedy 80 lat.

Zamierza także zahaczyć o polskie morze… zgodnie z zasadą: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

 

Aby dowiedzieć się jakie przygody spotkały pana Janusza w podróży, wystarczy wysłuchać całego reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze. Znajduje się on w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

(mb/asz)

''

Czytaj także

126 dni podróży na kanapie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 14:20
Kanapa to motocyklowe siodło, na którym dziennikarz Trójki Tomek Gorazdowski przejechał cały świat. Swoją podróż opisał w książce przygodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepisy będą sprzyjały rowerzystom

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 20:31
Więcej praw rowerzystom przyznaje nowelizacja prawa o ruchu drogowym: mają powstać śluzy dla dwuśladów, częściej przysługiwać im będzie pierwszeństwo przejazdu, wyjątkowo - przywilej jazdy po chodniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowcy ignorują rowerzystów, a rowerzystom brakuje wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 09:07
Policja będzie kontrolować, czy kierowcy i rowerzyści nie łamią przepisów ruchu drogowego.
rozwiń zwiń