Nolajf: co piąty Polak przegrywa właśnie prawdziwe życie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 10:46
Komputerowe gry to dla nich całe życie. Sprawiają im przyjemność, dają poczucie wolności i namiastkę boskości...
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

"Nolajf" to określenie osoby, która jest do tego stopnia zaangażowana w komputerowe gry online, że zapomina o swoim prawdziwym życiu, regularnych posiłkach i znajomych. Jest to największy narkotyk w branży rozrywkowej, ponieważ bardzo łatwo można w tym świecie coś osiągnąć.

W Polsce problem ten dotyka przynajmniej 20 procent dorosłej populacji.

- Od zawsze jestem związany w komputerem. Zacząłem grać w trakcie studiów. Pisałem pracę inżynierską na temat gier komputerowych i stwierdziłem, że muszę zobaczyć, jak to wygląda. Wciągnęło mnie na 2,3 lata - tłumaczy jeden z fanów gier online.

Zdaniem wielu z nich, gry to dziś najwyższa forma sztuki. Muzyka, narracja, historia, grafika są w nich na najwyższym poziomie. I - w przeciwieństwie do książki czy filmu - mamy tutaj wpływ na to, co się dzieje, możemy kształtować swoją postać i wpływać na wirtualny świat.

- Dla mnie najważniejsza jest adrenalina, znalezienie partnera i wspólne uczenie się taktyki. Myślę, że radość z wygranej można porównać do zwycięstwa na olimpiadzie – mówi jeden z graczy.

Komputer nie jest tak monotonny jak telewizyjna rozrywka. Można tu rozmawiać z ludźmi, opracowywać wspólnie strategie, zachodzi interakcja. Dla osób uzależnionych gra jest najważniejszą czynnością w ciągu dnia. Wszystkie inne rzeczy robi się tylko po to, aby móc jak najszybciej do niej powrócić.

- Utożsamianie się z postacią w trakcie gry można porównać do przejmowania kontroli nad marionetką. Jest przedłużeniem naszej woli, dlatego można z nią robić wszystko – wyjaśnia jeden z graczy.

Więcej o tym, dlaczego tak trudno wrócić do realnego świata, posłuchaj w reportażu "Nolajf" Jana Kasi.

(aw)

Czytaj także

Jak się bawią internauci? Campus Party

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 15:37
Miasteczko Naukowe w hiszpańskim mieście Walencja, zamieniło się w światową stolicę miłośników internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20-latek nie żyje. Zabiła go pasja do gier

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 17:03
Uzależniony od gry na konsoli dwudziestolatek zmarł w wyniku zatoru żył, spowodowanego wielogodzinnymi sesjami przed komputerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diablo 3 jednak w tym roku? Koniec prac blisko

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 16:42
Studio Blizzard, wydawca legendarnej gry komputerowej Diablo, zadeklarowało chęć wydania trzeciej części sagi jeszcze przed końcem bieżącego roku.
rozwiń zwiń