Bruno Schulz i sekretne marzenia kobiet

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 21:47
- Czytałam Schulza od najmłodszych lat, miałam podobny dom, dziadka, który hodował ptaki w kuchni. Później okazało się, że nie mam już dziadków, a wciąż mam Schulza - opowiada o swojej fascynacji Anna Kaszuba-Dębska.
Audio
  • Bruno Schulz i sekretne marzenia kobiet (Reportaż/Trójka)
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w Drohobyczu
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w DrohobyczuFoto: E-paprykarz/Wikimedia, lic. CC

Z tej pasji narodził się pomysł na doktorat. Początkowo praca miała być poświęcona artyście, ale z czasem w centrum zainteresowania znalazły się kobiety Schulza.

Pewnej nocy Anna Kaszuba-Dębska miała sen, że maluje ich buty. Od tamtej pory zbiera damskie buty. Zużyte, podniszczone, znoszone...

Bruno Schulz - posłuchaj unikalnych nagrań>>>

Początkowo pochodziły od koleżanek, z czasem od koleżanek koleżanek, a w końcu od obcych kobiet, które dowiadywały się o niezwykłym projekcie z internetu. Właścicielka każdej pary wypełnia specjalną ankietę. Jej odpowiedzi na pytania o wygląd, ulubione kolory i marzenia zostają zakodowane na specjalnej naklejce i trafiają na pomalowaną przez bohaterkę reportażu parę butów.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

- Do dziś uzbierałam około 1000 butów. Napływają z Polski i ze świata. Lubię malować szczególnie te należące do kobiet, które spotkałam osobiście - dodaje artystka. Tak powstaje instalacja kilkuset kolorowych butów – kwiatów, równo ułożonych na zie­lonym trawniku dawnej willi Bianki, literackiej postaci z prozy Schulza. 

Reportaż "Projekt szpilki" przygotowała Ewelina Karpacz-Oboładze

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

gs

 

 Czytaj także

"Kronos", czyli co Gombrowicz ukrył w piwnicy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 07:30
Ukazujące się dziś zapiski intymne Gombrowicza są tekstem szczególnym: pisarz obnaża się tu niemalże całkowicie. Czy autor "Pornografii", zdradzając niemal wszystko, robił to z myślą o przyszłym czytelniku? Czy sam chciałby pokazać swoją nieosłoniętą twarz?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reytan. Upadek Polski" - nowa książka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 10:30
Najnowsza książka Jarosława Marka Rymkiewicza została poświęcona postaci posła ziemi nowogródzkiej na Sejm Rozbiorowy i jego protestowi, który zapisał się w historii Polski jako przykład obrony wolności obywatelskich i patriotyzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapuściński na dużym ekranie. Reporter w centrum wojennego piekła

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:40
- Pełnokrwiste kino akcji - tak ekranizację książki Ryszarda Kapuścińskiego "Jeszcze dzień życia" o pobycie dziennikarza w Angoli w 1975 r. określił reżyser Damian Nenow.
rozwiń zwiń