X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szukał domu, zyskał przystań. A Oława odzyskała Odrę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 20:10
O istnieniu brukowanego nadbrzeża w Oławie mało kto pamiętał, bo przez dziesięciolecia było ono przykryte niewyobrażalną wprost ilością śmieci. Dzięki Tomaszowi Strażyńskiemu dolnośląskie miasto zyskało marinę cieszącą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.
Audio
  • Dzięki niemu żeglarze na nowo odkrywają Odrę (Reportaż/Trójka)
Szukał domu, zyskał przystań. A Oława odzyskała Odrę
Foto: Glow Images/East News

Tomasz Strażyński zawsze mieszkał niedaleko rzeki. Z dzieciństwa pamięta kąpiele, zabawy, rejsy statkiem do wrocławskiego zoo. Napędzany marzeniami postanowił zamieszkać przy rzece, kupił więc zabudowania na przedmieściach Oławy. Tawerna miała być dodatkiem....

Kiedy z rodziną zaczął sprzątać nabrzeże okazało się, że przed laty była tam przystań. Po kilku latach starań powstała marina. -Tworzyliśmy ją, używając m.in. palet, co roku dodając coś nowego i ucząc się na błędach - opowiada bohater reportażu. Udało mu się nawiązać współpracę z miastem Oława, które m.in. dofinansowuje rejsy po rzece tak, by były one dostępne dla wszystkich.

Posłuchaj innych trójkowych reportaży >>>

W sezonie z Oławy do Brzegu Opolskiego regularnie pływa statek. Od trzech lat organizowana jest impreza rekreacyjna "Piana bosmana". Mariny coraz częściej pojawiają się wzdłuż Odry. Żegluga turystyczna powraca na rzekę. Dzięki tym inicjatywom - jak ocenia burmistrz Franciszek Październik - miasto zaczęło żyć w symbiozie z rzeką. Czy żegluga stanie się w Oławie tak popularna, jak w Berlinie, gdzie istnieje kilkaset klubów wioślarskich, a do śluz na rzekach tworzą się kolejki?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Blisko rzeki" autorstwa Magdy Skawińskiej.

gs

Zobacz więcej na temat: rzeka

Czytaj także

Pierwszy polski dom na wodzie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 22:00
- Gdy mieszkałem w bloku, marzenia stawały się przyziemne. Postanowiłem uciec. Nie chodzi o to, by mieszkać inaczej, lecz o czerpanie z tego przyjemności - opowiada Kamil Zaremba, pierwszy właściciel polskiego domu na wodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Jump – wejdź do rzeki z całą Europą

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:08
14 lipca punktualnie o godz. 15 miłośnicy rzek i jezior w całej Europie wejdą do wody. O idei i atrakcjach kolejnej już edycji akcji Big Jump opowiadał w Trójce Jacek Bożek z Klubu Gaja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morze w Bieszczadach? Tak, ma już 45 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 07:00
- San jest śmieszną rzeczką, którą pokonuję suchą nogą, skacząc z kamienia na kamień, a tam, gdzie w przyszłości będzie dno tego zbiornika widzę w tej chwili kopki siana, pasące się krowy, drzewa, chałupy, ludzi - mówił Jerzy Legro, autor reportażu o budowie zbiornika wodnego w Solinie.
rozwiń zwiń