"Pawi tren" - pierwsza premiera 2017 na "Scenie Teatralnej Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 22:00
W roku 55 urodzin Trójki słuchowiska - po latach - znów nadajemy co tydzień. Dziś zapraszamy na przedstawienie autorstwa Iwony Korszańskiej.
Audio
  • "Pawi tren" - pierwsza premiera 2017 na "Scenie Teatralnej Trójki" (Scena Teatralna Trójki)
Jednym z aktorów, którego usłyszymy w Trójce, będzie Tomasz Schuchardt
Jednym z aktorów, którego usłyszymy w Trójce, będzie Tomasz SchuchardtFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zainaugurowaliśmy rok jubileuszowy słuchowiskiem z archiwum Teatru Polskiego Radia, w dniu 50 rocznicy tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego ("Moderato Cantabile" – debiut aktorski Zbyszka Cybulskiego w teatrze radiowym).

W tym tygodniu zapraszamy na pierwszą premierę 2017. "Pawi tren" napisała młoda finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2016 – Iwona Korszańska. Wyreżyserował laureat GDN 2014  - Mateusz Pakuła. "Autorka w kilku miniaturowych scenach-obrazach ukazuje teatr życia codziennego zwierząt" – czytamy na stronie GND. Pawiany, nogale, nornice oraz tytułowy paw, który zostaje ukazany w sytuacji kryzysowej – to bohaterowie sztuki, która wszak jest rodzajem alegorii na temat "ludzko-zwierzęcej paraleli". Podobieństwa są uderzające i … śmieszno-straszne. Ta "bajka" opowiada o tym, co dzieje się z człowiekiem, jeżeli wykluczy się tę różnicę, jaką w świecie ludzkim stanowi nieodłączna para: dobro i zło.

Tytułowy "Pawi tren" ma dwa znaczenia i wybrzmiewa szczególnie mocno w finale słuchowiska. Scenkom towarzyszy atrakcyjna muzyka, opracowana przez reżysera. Aktorom towarzyszy natomiast… Krystyna Czubówna.

Słuchowisko może szokować, zatem przed premierą przedstawimy rozmowę z jego twórcami; telefoniczną, gdyż autorka mieszka w Gdańsku, a reżyser – w Krakowie.

Zapraszamy.

Baszka Marcinik i Sylwia Héjj - wydawca

Autorka – Iwona Korszańska

Reżyser i autor opracowania muzycznego – Mateusz Pakula

Reżyser dźwięku – Paweł Szaliński

 

Występują:

Julia Wyszyńska,

Klara Bielawka

Jagoda Stach

Tomasz Schuchardt

Łukasz Stawarczyk

oraz Krystyna Czubówna

Za tydzień – trzecie w tym roku słuchowisko i inauguracja Sceny Poszukiwań Twórczych im. Eugeniusza Rudnika. Będzie to collage z korespondencji Witkacego z Bronisławem Malinowskim.
Zapraszamy wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Czytaj także

To był rok... 2016 w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 02:00
Pod koniec każdego roku przypominamy, że rytm życia kulturalnego odmierzają sezony, a nie lata. Znaleźliśmy się więc na półmetku sezonu 2016/2017.
rozwiń zwiń