Słuchowisko "Uprawa roślin południowych…"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 12:34
Drugą marcowa premierą na "Scenie Teatralnej Trójki" była adaptacja znakomicie przyjętego  debiutu książkowego Weroniki Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina".
Audio
  • "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" (Scena teatralna Trójki)
Eliza Borowska w studiu Polskiego Radia
Eliza Borowska w studiu Polskiego Radia Foto: W. Kusiński/ PR

Autorka scenariusza i reżyserka Julia Mark zajęły się otwierającym tom opowiadaniem "W tył, w  dół, w lewo" i zaprosiły słuchaczy w niezwykłą podróż w głąb wyobraźni. 

Bohaterką jest dziewczyna, która przeżyła… własną  śmierć. A może to  tajemniczy narrator tego świata każe nam stanąć ponad zdrowo rozsądkowym postrzeganiem zjawisk  i spojrzeć – trochę jak u Schulza -  pod podszewkę rzeczywistości? Wtedy śmierci po prostu może nie być.  Zarówno autorka jak i reżyserka prowadzą  nas w krainę myślenia poetyckiego, w okrutny chwilami świat ludowej magii  i fantastycznej wyobraźni.

Bohaterka słyszy, że "zagapiła się na życie, spóźniła się na śmierć", widzi zwyczajny świat małego miasteczka, a może biednego przedmieścia, jak gdyby wywrócony na nice.  Wszystko jest inne, niż się nam wydaje. Groteskowe, chwilami śmieszne nawet.

Twórcy słuchowiska – młode autorki i znakomici aktorzy – zapraszają do uważnego słuchania,  uwolnienia "dziecka w sobie" nawet – jeśli może to przynieść chwilowy dyskomfort,  a nawet ból.  Warto spotkać się z nowym doświadczeniem.

Krzysztof Sielicki
Kierownik literacki Teatru Polskiego Radia

  • W słuchowisku wystąpili:

Eliza Borowska, Ewa Dałkowska, Adam Ferency, Anna Gorajska, Magda Karel, Aleksandra Konieczna, Mateusz Łasowski, Lech Łotocki, Andrzej Mastalerz, Ewelina Żak oraz Michał Rosiński i Krysia Turowska.

  • Oprac. Muzyczne – Mira Mańka
  • Realizacja akustyczna – Tomasz Perkowski
  • Scenariusz – Weronika Muek
  • Reżyseria – Julia Mark

Słuchowisko postało we współpracy z Narodowym  Instytutem Audiowizualnym.

Zobacz więcej na temat: Trójka Teatr Polskiego Radia